Vodič automobilu značky Tesla, ktorý minulý rok zozadu vrazil do odstaveného hasičského auta, mal v čase zrážky zapnutý systém autopilota. Vozidlo pred ním však náhle zmenilo jazdný pruh a on nemal čas zareagovať. Vodič pritom vôbec nezaregistroval odstavené hasičské auto a nebrzdil, uviedol v utorok americký Národný úrad pre bezpečnosť dopravy (NTSB).

Nebrzdila zjavne ani jeho Tesla Model S vyrobená v roku 2014. Táto správa vyvoláva ďalšie otázky o efektivite systému Tesly, ktorý bol aktivovaný aj pri niekoľkých ďalších nehodách, vrátane tých, pri ktorých zahynuli dvaja ľudia na Floride a jeden v Silicon Valley. Tesla pritom vodičov upozorňuje, že systém nie je plne autonómny a vodiči musia byť pripravení zasiahnuť.

Nepozornosť za volantom

NTSB neuviedol príčinu nehody a záverečnú správu zverejní v stredu. Vodič Tesly sa pri nehode z 22. januára 2018 nezranil, rovnako sa nič nestalo ani hasičom. V čase nehody pritom vodič podľa správy NTSB nemal ruky na volante a podľa svedectva iného šoféra sa pozeral na svoj mobilný telefón alebo iné zariadenie.

Nenechaj si ujsť
Volkswagen sa snaží očistiť od kauzy Dieselgate. Prichádza nová generácia motorov, ktorá prináša obrovské zníženie emisií

Vyšetrovanie v Kalifornii prichádza v čase, keď má federálna vláda iba málo nariadení týkajúcich sa autonómnych vozidiel a systémov asistencie pre vodiča, ktoré dokážu za určitých okolností samostatne viesť vozidlo. Systémy dokážu výrazne obmedziť nehody, avšak vozidlá riadené počítačom môžu rovnako urobiť chybu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú