Výskumníci z Ben Gurionovej univerzity v Negeve vytvorili jednoduchý projekčný systém, ktorým sa im podarilo oklamať asistenčný systém Tesla Autopilot. Tím vedcov pritom iba premietal na cestu pár klamlivých obrazov. O téme píše Daily Mail.

Obyčajný projektor zahanbil autopilota Tesly

Ako informoval portál Arstechnica, výskumnému tímu na Ben Gurionovej univerzite v Negeve sa podarilo oklamať funkciu Tesla Autopilot. Využili na to pritom iba obyčajný projektor, ktorým premietali pred vozidlo sériu klamlivých obrazov.

Tie zahŕňali falošné dopravné čiary, značku rýchlostného limitu či dokonca obrázok samotného Elona Muska, ktorý predstavoval chodcu v ohrození. Celý test si môžeš pozrieť v nižšie priloženom videu.

Výskumníci označili tieto vizuálne javy ako „fantómy ADAS“, čo je skratka pre útok na asistenčný systém vodiča. Testovaná Tesla Model X naplnila očakávania vedcov a na každý z pokusov zmiasť jej autopilota v nejakej miere reagovala. Napríklad, keď sa pred vozidlom objavil obrázok Elona Muska, začal elektromobil spomaľovať.

Premietané biele dopravné čiary, ktoré naznačovali prudké odbočovanie cesty doľava, zase prinútili autopilota spomaliť a vytočiť elektromobil smerom k falošnej odbočke. Aj keď išlo o pomerne miernu reakciu, počas rušnejšej premávky to mohlo dostať vozidlo do protismeru.

Cieľom vedcov však nebolo priamo zosmiešniť Teslu, ale poukázať na možné situácie, kedy by sa k takémuto útoku na vozidlo mohol uchýliť človek. Útočník by sa totiž vôbec nemusel nachádzať na mieste, keďže niečo podobné by sa dalo uskutočniť aj za pomoci dronu s pripevneným projektorom a aj bez veľkých technických znalostí by dokázal zviesť vozidlo pod kontrolou autopilota z cesty.

Je však dôležité podotknúť, že autopilot je v súčasnosti iba asistenčný systém vodiča 2. úrovne, a neradí sa tak medzi jednotky schopné plne autonómneho riadenia vozidla. Podľa Tesly je systém určený na použitie iba plne pozornému vodičovi, ktorý má ruky na volante a je pripravený kedykoľvek prevziať kontrolu nad vozidlom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú