Tesla je nezastaviteľná. Aktuálne zverejnila výsledky za svoj štvrtý kvartál, čím  skompletizovala celý kalendárny rok 2021. Ako informoval portál Electrek, americkej automobilke sa nesmierne darilo a v porovnaní s predchádzajúcim rokom navýšila predaje o 87 %.

Musk, inžinieri aj akcionári Tesly môžu byť spokojní, automobilke sa tým podarilo prekonať  rekord v počte dodaných elektromobilov.

Tesla factory

Ako uvádza aj portál CNBc, Tesla v štvrtom štvrťroku pokorila predchádzajúci míľnik, keď zákazníkom dodala 308 600 elektromobilov. Z luxusnejších Modelov S a X to bolo 11 750 kusov, dostupnejší Model 3 a Y si v štvrtom kvartáli vyzdvihlo 296 850 zákazníkov.

Vysoko prekonali odhady analytikov

Analytici pritom predpokladali, že Tesla dosiahne v Q4 267 000 dodaných elektromobilov a rok ukončí s 897 000 dodanými kusmi. Aj ročné predpoklady ale automobilka výrazne prekonala a zákazníkom za 12 mesiacov dodala 936 172 elektromobilov.

Na porovnanie, za minulý rok 2020 sa podarilo zákazníkom dodať “iba” 499 647 elektromobilov značky Tesla.

Budúci rok bude ešte rekordnejší

Rok 2022 bude pre Teslu ešte silnejší. Očakávame totiž spustenie výroby v dvoch nových továrňach v Texase a v Berlíne. Takisto automobilka pripravuje vstup na nový významný trh, ktorým je India.

Indický automobilový trh patrí medzi tie najväčšie na svete a pre automobilky je preto nesmierne dôležitý, no sem zväčša automobilky prinášajú tie najlacnejšie kúsky, prípadne ich vyvíjajú špeciálne pre tento trh.

Tesla Shareholders Club/Facebook

Tesla plánuje spustiť predaj svojich elektromobilov v Indii už niekoľko rokov, no samotný predaj, respektíve jej vstup na tamojší trh, brzdí indická vláda. Tá v snahe podporiť domácich výrobcov elektromobilov udelila automobilkám na ich elektromobily obrovské clo, Tesly sú tak v Indii prakticky nepredajné.

Teraz sa však zdá, že veci sa pohli tým správnym smerom a Tesla čoskoro naozaj vstúpi na indický trh. Svedčí o tom aj fotografia dvoch kamuflovaných Modelov 3 s pravostranným riadením, ktoré už niekoľko dní brázdia tamojšie cesty, zrejme s cieľom získať homologizáciu.

Americký výrobca elektromobilov dokonca zvažuje, že v Indii postaví aj továreň na výrobu elektromobilov pre tamojší trh, informuje Electrek. Indická vláda tvrdí, že dokonca dokáže zabezpečiť lacnejšiu výrobu elektromobilov ako Čína, čo by mohlo znamenať, že v budúcnosti Tesla presunie do Indie aj časť výroby na export do iných krajín.

Berlín s produkciou cez pól milióna ročne

Tesla pritom dokáže vyrobiť v Berlíne jednu karosériu za 45 sekúnd. Za pozoruhodným časom výroby jednej karosérie auta stojí predovšetkým revolučná technológia odlievania. Tesla totiž miesto zvárania menších dielov dohromady odlieva celú prednú aj zadnú časť rámu, čo značne urýchli výrobný proces.

Tesla (úprava redakcie)

Okrem kratšieho času je tento proces menej nákladný a rozmerovo šetrnejší, desiatky robotov totiž nahradí jeden veľký odlievací lis, ktorých má Tesla v berlínskej Gigafactory hneď niekoľko.

Prvým cieľom automobilky Tesla je vyrobiť karosériu na Model Y za 45 sekúnd. To je skutočne pozoruhodný čas a v praxi by to znamenalo, že by mohla automobilka ročne vyrobiť až 700 000 elektromobilov, píše Teslarati.

Zatiaľ sú však ciele skromnejšie, plná prevádzka začne až v roku 2022, no spustenie výroby sa očakávalo už v novembri minulého  roka. Zatiaľ chce spoločnosť Elona Muska vyrábať minimálne 5 000 Modelov Y za týždeň, čo by v prepočte znamenalo 250 000 elektromobilov ročne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú