Tesla je bezpochyby lídrom v oblasti elektromobility. Aj keď sa už tradiční výrobcovia snažia zúžiť obrovskú priepasť v predajoch batériových áut, mladá americká automobilka stále výrazne dominuje. V treťom kvartáli 2021 dokonca dodala zákazníkom rekordný počet elektromobilov, informuje Electrek.

Automobilke Elona Muska sa tak znova podarilo prekonať predchádzajúci rekord v počte dodaných elektromobilov. V druhom kvartáli spoločnosť vyrobila 206 421 Tesiel a zákazníkom ich dodala 201 250.

Tretí kvartál bol ešte lepší, Tesla vyrobila celkovo 237 823 elektromobilov a zákazníkom doručila až 241 300 áut značky Tesla. Pochopiteľne dominovali lacnejšie Modely 3 a Y.

Flickr (Úprava redakcie)

Tých sa predalo až 232 025 a vyrobilo sa ich 228 882 kusov. Luxusnejšie Modely S a X tvorili podstatne menší podiel, vyrobilo sa ich iba 8 941 kusov a zákazníkom automobilka dodala 9 275 vozidiel.

Automobilka tak prekonala všetky očakávania, pričom analytici predpokladali, že Tesla by mohla zákazníkom doručiť okolo 220 900 elektromobilov, píše CNBc. Predpoklady analytikov z Wall Street boli vyššie, a teda okolo 222 700 dodaných elektromobilov. Oba odhady Tesla výrazne preskočila.

Pomôže nový trh?

Indický automobilový trh patrí medzi tie najväčšie na svete a pre automobilky je preto nesmierne dôležitý, no do Indie zväčša automobilky prinášajú tie najlacnejšie kúsky, prípadne ich vyvíjajú špeciálne pre tento trh.

Tesla plánuje spustiť predaj svojich elektromobilov v Indii už niekoľko rokov, no samotný predaj, respektíve jej vstup na tamojší trh brzdí indická vláda. Tá v dobrej mienke podporiť domácich výrobcov elektromobilov udelila automobilkám na ich elektromobily obrovské clo, Tesly sú tak v Indii nepredajné.

 

Teraz sa však zdá, že veci sa pohli tým správnym smerom a Tesla čoskoro naozaj vstúpi na indický trh. Svedčí o tom aj fotografia dvoch kamuflovaných Modelov 3 s pravostranným riadením, ktoré už niekoľko dní brázdia tamojšie cesty, zrejme za cieľom získať homologizáciu.

Americký výrobca elektromobilov dokonca zvažuje, že v Indii postaví aj továreň na výrobu elektromobilov pre tamojší trh, informuje Electrek. Indická vláda tvrdí, že dokáže dokonca zabezpečiť lacnejšiu výrobu elektromobilov ako Čína, čo by mohlo znamenať, že v budúcnosti Tesla presunie do Indie aj časť výroby na export do iných krajín.

Vstup na indický trh ale rozhodne zabezpečí ešte vyššie predaje, vo štvrtom kvartáli preto môžeme očakávať opätovné prekonanie rekordu tejto americkej automobilky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú