V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Prezidentské voľby v Spojených štátoch priniesli tento rok silnú reakciu na trhoch. Akcie spoločnosti Tesla zažili po víťazstve Donalda Trumpa neočakávaný nárast. Ešte pred začiatkom obchodného dňa, v tzv. predburzovom obchodovaní, zaznamenali akcie Tesly prudký skok až na hodnotu približne 289 dolárov za kus. Ide o 15-percentný rast, ktorý zvýšil celkovú trhovú hodnotu spoločnosti o približne 120 miliárd dolárov.

Tento rýchly rast okamžite zvýšil aj účtovnú hodnotu majetku zakladateľa a šéfa spoločnosti Elona Muska, ktorý vo firme vlastní 13 % akcií. Podľa prepočtov agentúry Bloomberg to znamená, že jeho podiel na Tesle vzrástol o 16 miliárd dolárov. Elon Musk, známy svojimi jasnými postojmi k politickým otázkam, sa vo volebnej kampani aktívne postavil na stranu Trumpa. Súhlasil dokonca s jeho návrhom na zriadenie vládnej komisie pre efektívnosť, ktorú by mal v prípade Trumpovho znovuzvolenia sám viesť.

Rast Tesly vďaka politike

Výrazný nárast ceny akcií Tesly poukazuje na dôležitosť politických udalostí pre finančné trhy, najmä pri tak vplyvných firmách, akou je Tesla. Trh momentálne reflektuje očakávanie, že Trumpovo prípadné znovuzvolenie môže priniesť príležitosti práve pre spoločnosti, ktoré sú ochotné spolupracovať s vládou na inováciách či efektívnejšom riadení verejného sektora.

Tesla je spoločnosť známa svojím dôrazom na inovácie, no tiež schopnosťou čerpať podporu z vládnych programov, ktoré presadzujú ekologické riešenia či pokrokové technológie. Prípadná spolupráca s Trumpovou administratívou, najmä ak by sa Musk dostal do čela komisie pre efektívnosť, by mohla priniesť nové možnosti financovania pre Teslu.

Čo čaká Teslu po voľbách?

Na druhej strane, prepojenie Tesly s Trumpovou politikou môže priniesť aj určitú dávku kontroverzie. Trump nie je medzi technologickými lídrami všeobecne obľúbený a mnohé firmy sa snažia udržiavať si odstup od politických tém. Muskovo rozhodnutie podporiť Trumpa môže niektorým investorom pripadať riskantné, keďže politické väzby môžu firmu vystaviť aj negatívnym reakciám, najmä ak sa zmenia politické preferencie voličov.

Aj keď je otázne, či bude aktuálny rast akcií Tesly trvalý, pre Muska ide nepochybne o pozitívny signál. Prípadné vedenie vládnej komisie mu môže poskytnúť ďalší priestor na ovplyvňovanie regulácií a podpory pre elektromobily. Tesla sa tak môže posilniť nielen na trhu s vozidlami, ale aj v ďalších oblastiach spojených s vládnymi investíciami. Na akciovom trhu však bude dôležité sledovať, ako sa situácia vyvinie a či Tesla dokáže naplniť očakávania, ktoré investorov priviedli k nákupom akcií práve teraz.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú