Batérie najnovšej technológie by sa mali vyrábať v Európe. Podľa ministra hospodárstva Brandenburska, Jörga Steinbacha, bude Tesla v novej továrni v Berlíne vyrábať „úplne nové batérie“, informuje Electrek.

O plánoch Elona Muska vyrábať v nemeckej továrni Tesly nielen elektromobily, medzi nimi najmä Model Y, ale aj batérie, sme informovali ešte minulý rok. Začiatkom tohto mesiaca ale americká automobilka predložila novú verziu svojho plánu na environmentálne schválenie miestnej vláde a pri aktualizácii bol odstránený bod, ktorý sa týkal výroby batérií.

Medzi verejnosťou to okamžite vyvolalo pochybnosti a vynorilo sa množstvo otáznikov, čo tým Elon Musk sleduje a na čo všetko nakoniec bude Giga Berlin slúžiť. Avšak Jörg Steinbach ako jeden z hlavných podporovateľov projektu všetkých ubezpečil, že Tesla v Nemecku skutočne plánuje vyrábať batérie, pričom to má byť absolútne nová technológia výroby batérií.

Zobraziť celú galériu (0)
Sean Mitchell/YouTube

Nové batérie Tesly podľa Steinbacha zatienia všetky predchádzajúce batérie – budú menšie a vďaka vyššej energetickej hustote umožnia oveľa vyšší dojazd. Bude sa teda jednať o batérie s „úplne novou technológiou“.

Podľa portálu Teslarati majú byť najdôležitejšie časti v nemeckej továrni, ako sú linky na výrobu automobilov a lakovňa, dokončené ako prvé. Linka na výrobu batérií bude zahrnutá až do druhej fázy výstavby a aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo bol tento bod v spomínanom predloženom pláne odstránený.

Nenechaj si ujsť
Tesla si patentovala nový typ batérií: Musk tvrdí, že vymysleli niečo prelomové

Projekt Roadrunner a „Deň batérií“

Ako sme informovali v našom článku, projekt Roadrunner povedie k výrobe článkov za 100 a menej dolárov za kWh, čo by spôsobilo výrazné zlacnenie elektromobilov. Za posledných 10 rokov ceny batérií klesli takmer desaťnásobne na súčasných približne 157 € za 1 kWh a do roku 2030 by sa mohli dostať na cenu len 55 € za 1 kWh.

Je teda vysoko pravdepodobné, že výroba „úplne nových batérií“ by mohla mať niečo spoločné s týmto projektom. Uvidíme teda, či počas „Dňa batérií“ Tesla ohlási jej plány v oblasti výroby batérií. Tento deň sa mal konať na jar, no kvôli pandémii koronavírusu sa presunul na september.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom