Americká Tesla má čoskoro rozšíriť svoje obzory a vybudovať novú továreň, spolu s dizajnovým centrom v novej lokalite. O tomto rozhodnutí informoval Elon Musk v príspevku na Twitteri, kde priblížil aj bližšie detaily o nových plánoch. Podľa dostupných informácií bude stáť nová továreň Gigafactory 4 niekde v Berlíne alebo jeho okolí a bude vyrábať nielen batérie, ale aj nový Model Y, informuje Reuters.

Tesla má záujem vybudovať svoju továreň v Európe už celé roky, avšak až teraz sa Musk rozhodol prezradiť ďalšie novinky, ktoré potvrdzujú, kde bude nová výrobná linka stáť a čo bude vyrábať. Automobilka doteraz postavila 3 továrne Gigafactory, pričom dve z nich sú v USA (Nevada a Buffalo) a tou najnovšou je Gigafactory 3 v Šanghaji, kde sa bude vyrábať dostupný Model 3 pre tamojší čínsky trh. Tesla dokonca ukázala fotografie prvých vyrobených kusov, ktoré sa od európskej a americkej verzie modelu mierne líšia.

Gigafactory 4 vyrastie neďaleko berlínskeho letiska. Tesla vybuduje aj dizajnové centrum

Ešte v roku 2016 spoločnosť odkúpila aj nemeckú firmu Grohmann Engineering zameranú na navrhovanie výroby a automatizáciu procesov, informuje CNBC. Elon Musk pritom poukázal na kvality nemeckých inžinierov a potvrdil, že okrem výrobnej haly bude v Berlíne postavené aj dizajnové centrum. Samotná továreň Gigafactory 4 by sa potom mala nachádzať neďaleko nového letiska v oblasti Berlína, informoval Musk počas odovzdávania ceny „Zlatý volant“ časopisu Bild.

Nenechaj si ujsť
Tesla Model Y prichytili priamo na ceste. Pozri sa, ako vyzerá v porovnaní s inými autami

Produkcia Modelu Y a batérií v tejto novej továrni by mala začať už v roku 2021. Vybudovaním novej továrne priamo v Európe sa Tesla vyhne preprave áut vyrobených v USA a taktiež týmto zníži viaceré poplatky. Predaje elektromobilov tohto giganta pritom zaznamenali v európskych krajinách nárast počas prvých troch kvartálov tohto roka, hoci sa celková situácia s predajom nových áut na týchto trhoch nevyvíjala dobre.

Model 3 „Made in China“ dostane čoskoro zelenú

Pred nemeckou továrňou Gigafactory 4 sa má uviesť do prevádzky 3. továreň Gigafactory v Číne, v ktorej už bola spustená testovacia výroba Modelu 3. Tesla tak už len čaká na niekoľko povolení a následne bude môcť začať s výrobou tohto modelu, z ktorého plánuje na začiatku vyrábať 1 000 kusov týždenne. Neskôr sa môže kapacita výroby navýšiť na 3 000 kusov za týždeň. Dá sa predpokladať, že podobným systémom bude automobilka spúšťať aj svoju novú továreň v Berlíne už o 2 roky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom