Najmodernejšiu 5. generáciu mobilných sietí spustili na Slovensku už všetci tunajší operátori. Dosiaľ sme však najväčšiu expanziu a rozšírenie pokrytia videli len v prípade Telekomu, ktorý svojou 5G sieťou pokrýva už desiatky lokalít. Orange, O2 a 4ka sú zatiaľ „ticho“. Ako budú teda pokračovať?

5G majú všetci operátori

Vôbec prvú 5G sieť na Slovensku spustila ešte v roku 2019 4ka, ktorá sprístupnila testovaciu prevádzku v Banskej Bystrici. Omnoho významnejším rokom pre 5G u nás bol rok 2020, kedy konečne po dlhom čakaní spustili vlastnú sieť aj ostatní operátori. Teda až na Orange. Vlani v októbri to bolo O2, ktoré predstavilo 5G pre 4 lokality v Bratislave.

Neskôr v decembri nasledoval Telekom, ktorý spočiatku spustil 5G v ôsmych bratislavských lokalitách. Nakoniec až v tomto roku v máji spustil 5G aj Orange, ktorý ju ale ako jediný spomedzi všetkých operátorov spoplatnil a prístup k nej podmienil zakúpením extra balíkov dát za 5 €.

Freepik

Túto sieť spustil pre zákazníkov v Petržalke a časti Banskej Bystrice, kde má už 2 roky vlastné 5G spomenutá 4ka. Tá však v apríli tohto roka rozšírila pokrytie aj do Bratislavy, kde rozšírila skúšobnú prevádzku siete o ďalších 83 vysielačov. Prakticky tak už každý jeden z mobilných operátorov prevádzkuje na Slovensku 5G sieť, no čo to pokrytie?

Nie každý sa však snaží rovnako rýchlo

Okrem obyvateľov Banskej Bystrice, častí Bratislavy a blízkych obcí si Slováci na poriadne rozšírenie 5G siete ešte nejaký ten čas počkajú. A tak skoro to vôbec nebude. Najrazantnejší prístup k rozširovaniu 5G zaujal Telekom, ktorý behom mesiacov od spustenia vlastnej 5G siete stihol signálom pokryť celkovo už 35 lokalít.

Telekom

Pokrytých má už 17 miest v Bratislave a tiež 18 blízkych obcí v okolí. Nové lokality pritom prináša každých zopár týždňov a v tomto smere teda napreduje najrýchlejšie. Podľa našich informácií má operátor už teraz vytipované ďalšie lokality, kde 5G rozšíri, avšak presné miesta nekonkretizoval.

„Pokračujeme v aktuálnom rozširovaní našej 5G siete, pričom po pokrytí väčšiny Bratislavy sme sa zamerali najmä na obce v Bratislavskom a Trnavskom kraji, kde máme vysoký dopyt po dátach v starších sieťach.

5G nám takto umožní pridať ďalšiu kapacitu na miestach, kde vnímame najvyššiu potrebu. Už teraz máme vytipované ďalšie lokality a budeme ich oznamovať postupne pri štarte prevádzky,“ vyjadril sa pre FonTech.sk hovorca Telekomu Michal Korec.

Na druhej strane taký Orange v tomto roku ani zásadné rozširovanie svojej 5G siete neplánuje. Z informácií, ktoré operátor poskytol redakcii FonTech.sk, vyplýva, že sa do konca roka zameria primárne na oblasti v Bratislave, kde rozšíri pokrytie 5G, no významné rozšírenie pokrytia príde až v budúcom roku.

Rozširovanie pokrytia bude prebiehať postupne. Chceme, aby si naši zákazníci mohli užívať tie najkvalitnejšie služby, aké im vieme poskytnúť. S 5G začíname v Petržalke, počas roka 2021 plánujeme pokryť ďalšie lokality v Bratislave.

Priebežne budeme pridávať aj malé ostrovčeky pokrytia v ďalších slovenských mestách aj v spolupráci s podnikmi a priemyslom. Ďalšie významnejšie rozširovanie pokrytia je naplánované na ďalší rok,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk hovorkyňa Orangeu Alexandra Piskunová.

Podobný plán potvrdila aj 4ka, ktorá sa podľa našich informácií momentálne rovnako zameriava na Bratislavu, kde chce posilniť svoju 5G sieť. „V blízkej budúcnosti máme v pláne rozšíriť našu sieť o ďalšie lokality mimo Bratislavy a Banskej Bystrice, pričom už teraz pracujeme na nových miestach, ktoré postupne predstavíme širokej verejnosti,“ upresnila svoje plány 4ka vo vyjadrení pre FonTech.sk.

NEPREHLIADNI
Slováci majú stále drahé dáta. V rebríčku sme sa po rokoch výrazne prepadli

Nové lokality pre pokrytie 5G sieťou má už pripravené aj O2, ktoré sa taktiež doteraz zameriavalo primárne na pokrytie v hlavnom meste. Operátor informoval redakciu FonTech.sk, že aktuálne už pokrýva nové lokality na Slovensku, presné miesta však neprezradil. Čoskoro by ich však mal predstaviť oficiálnou cestou.

„Už v septembri minulého roka sme pre zákazníkov O2 pripravili verejnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy, ktorá funguje doteraz. Aktuálne už pokrývame ďalšie lokality na Slovensku, ktoré predstavíme čoskoro.

Rovnako spolu s výrobcami zariadení testujeme nové modely telefónov v sieti a optimalizujeme ich parametre pre využitie novej siete od O2,“ informoval FonTech.sk PR manager O2, Ján Kalafut.

Ďalšie rozširovanie 5G siete na Slovensku je tak otázkou niekoľkých rokov, nakoľko je vidieť, že sa najmodernejšia mobilná sieť v našej krajine ešte len začína udomácňovať. Bude však rozhodne zaujímavé sledovať, akým tempom sa bude moderná sieť 5. generácie u jednotlivých mobilných operátorov rozširovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP