Ponuka a programy mobilných operátorov sa v priebehu posledných rokov výrazne zmenili. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vlaňajšia kritika za ceny mobilných dát pominula, no tohtoročná analýza spoločnosti Cable priniesla prekvapivé odhalenia.

Po preskúmaní desiatok programov operátorov vyšlo Slovensko z analýzy ako krajina, ktorá má ešte drahšie dáta než pred 3 rokmi aj napriek tomu, že sa ich priemerná cena znížila.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (Úprava redakcie)

Ceny dát a volaní u mobilných operátorov na Slovensku vyvolali veľký rozruch vlani po zverejnení analýzy Európskej komisie, ktorá skúmala ceny balíkov za telefonovanie a mobilné dáta, ako aj samostatné dátové balíčky v jednotlivých krajinách EÚ. Vyšli sme ako jedni z najhorších, čo sa týkalo cien. Analýza však vzbudila veľký nesúhlas zo strany Regulačného úradu.

NEPREHLIADNI
Úrad reaguje na kauzu: Mobilných operátorov si nezastávame, najdrahšie dáta a ceny volaní v EÚ sú však stále nepresné

Do analýzy boli vtedy totižto zahrnuté len ceny a programy 2 najväčších operátorov. Ako sa nakoniec ukázalo, po zaradení dát od zvyšnej dvojice operátorov sa výsledky analýzy EK zmenili.

Európska komisia od tej doby ďalšiu analýzu nevydala. Detailne sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku. Krátko na to však vyšla aj ďalšia analýza, tentokrát od britskej spoločnosti Cable, ktorá sa sústredila predovšetkým na ceny mobilných dát.

Slovensko sa v cenách mobilných dát výrazne prepadlo

Ani v tomto rebríčku však Slovensko nezažiarilo a pri výsledkoch cien z roku 2018 obsadilo v analýze Cable nelichotivé 121. miesto. V tejto nie až tak dávnej minulosti sme však na tom boli paradoxne lepšie ako teraz.

Tohtoročná analýza Cable totižto priniesla prekvapivý výsledok, ktorý posunul Slovensko v cenách mobilných dát o 40. priečok nižšie až na 161. miesto. To aj napriek tomu, že priemerná cena za 1 GB klesla.

Výsledky analýzy Cable s dátami z roku 2018. Zdroj: Printscreen/Cable

Kým v roku 2018 mala u nás podľa Cable dosahovať priemerná cena za 1 GB dát 5,56 dolárov (4,71 €), aktuálne sa znížila v roku 2021 na 3,55 dolárov (3,01 €).

V novej analýze bolo pritom posudzovaných 45 programov operátorov, čo je ešte o 22 programov viac ako pred 2 rokmi. Aj z toho dôvodu je možné, že priemernú cenu gigabajtu dát ovplyvnilo väčšie množstvo lacnejších ponúk z viacerých programov.

Paradoxne však analýza prekvapila v oblasti ceny za najdrahší a najlacnejší 1 GB na našom trhu. Podľa jej výsledkov sa totižto najvyššia cena za 1 GB dát vyšplhala v tomto roku na 35,50 dolárov (30,08 €). V roku 2018 pri predošlej analýze však táto cena dosahovala 33,92 dolárov (28,74 €).

Výsledky analýzy Cable s dátami z roku 2021. Zdroj: Printscreen/Cable

Rovnako to potom vyzerá aj pri najnižšej cene 1 gigabajtu dát, ktorý je tento rok drahší. Kým pred dvomi rokmi bola cena najlacnejšieho 1 GB podľa analýzy 0,82 dolárov (0,69 €), v tomto roku je to 1,04 dolárov (0,88 €). Vo výsledku sa tak Slovensko podľa Cable zaradilo s cenami mobilných dát do tej horšej skupiny z celkovo 230 krajín.

Len pár priečok pred nami je napríklad Nemecko a lepšie na tom skončili aj Cookové ostrovy, Lotyšsko, či Martinik. V rámci strednej Európy nás však ďaleko predbehlo Poľsko, Maďarsko aj Rakúsko. Susedné Česko má prekvapivo ešte ďaleko vyššie ceny a obsadilo až 210. miesto. Úplne prvé priečky v rebríčku obsadil Izrael, Kirgizsko, Fiji, Taliansko a TOP 5 uzatvoril Sudán.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom