Tak a sme kompletní. Modernú 5G sieť predstavili na Slovensku už všetci 4 mobilní operátori, niektorí skôr, iní s omeškaním. Ako posledný vyrukoval s vlastným 5G pripojením Orange, ktorý jeho spustenie oficiálne oznámil len v stredu 12. mája.

Operátor však všetkých prekvapil nečakaným a ojedinelým rozhodnutím. Prístup do 5G totiž ako jediný na našom trhu spoplatnil. Zákazníci si musia dokúpiť dodatočné dáta. Ako tento krok háji?

5G už majú všetci operátori

Na vlak moderného 5G pripojenia už oficiálne nasadli všetci mobilní operátori v našej krajine, ktorí najnovšiu generáciu tejto siete predstavovali postupne a odstupom dlhých mesiacov. Ako prvá priniesla 5G na Slovensko najmladšia 4ka, ktorá ho spustila v Banskej Bystrici ešte koncom roka 2019. Koncom apríla 2021 rozšírila 5G aj do Bratislavy.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Neskôr na jeseň minulého roka sa k nej pridalo aj O2 a v decembri aj Telekom, ktorý priniesol zatiaľ najväčšiu komerčnú 5G sieť u nás. Zo zoznamu mobilných operátorov to bol potom v ďalších mesiacoch už iba Orange, ktorý zákazníkom prisľúbil spustenie 5G v apríli. Nakoniec sa tak nestalo a premiéra meškala niekoľko týždňov.

Orange prekvapil…spoplatnením

Pred pár dňami sa však dočkali oficiálneho odhalenia. Najväčší mobilný operátor na našom trhu, ktorý má zároveň aj najväčšie pokrytie 4G sieťou, mnohých prekvapil rozhodnutím spoplatniť prístup do 5G siete.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (Úprava redakcie)

Redakcia FonTech.sk oslovila operátora kvôli bližším informáciám ešte vo štvrtok ráno, odpovede na naše otázky však Orange poskytol až v piatok poobede. Nižšie citujeme vyjadrenia manažéra pre korporátne vzťahy Tomáša Palovského.

Počas jej spustenia spoločnosť informovala, že sieť pobeží na dedikovanej frekvencii 3,5 GHz bez DSS technológie a v porovnaní s predošlými generáciami mobilných sietí využíva najnovšiu technológiu Massive MIMO, ktorá zlepšuje efektivitu a rýchlosť prenosu dát.

NEPREHLIADNI
Orange spúšťa 5G na Slovensku, za aktiváciu si priplatíš (prehľad rýchlostí + zmeny v paušáloch)

Okrem vyšších rýchlostí je aj energeticky úspornejšia, spotreba energie na 1 GB prenesených dát je v porovnaní so 4G až o 50 % nižšia. Ako prví sa môžu z vysokorýchlostného 5G internetu tešiť obyvatelia Petržalky a časti Banskej Bystrice, kde má vlastné 5G aj 4ka.

Prečo má Orange „prvú“ vysokorýchlostnú 5G sieť?

Orange sa pri premiére 5G pýšil aj tým, že „spúšťa prvú vysokorýchlostnú 5G sieť na Slovensku“. Toto tvrdenie môžu mnohí chápať rôzne, no faktom je, že oranžový operátor nespustil 5G ako prvý, ale až ako posledný. Ako prvý však poskytol najväčšiu teoretickú rýchlosť tohto pripojenia, ktorá u konkurencie nedosahuje takých hodnôt.

„5G sieť Orangeu je prvou vysokorýchlostnou 5G sieťou na Slovensku. Žiadna iná totiž neponúka maximálne teoretické rýchlosti 1300 Mbit/s pri sťahovaní a 130 Mbit/s pri odosielaní dát.

Je to aj vďaka obrovským investíciám do modernizácie siete vo výške 144 miliónov eur a faktu, že 5G sme nespustili na frekvenciách zdieľaných s predchádzajúcimi generáciami sietí, ale ako plnohodnotnú 5G sieť na samostatných frekvenciách. V tomto je naša sieť a náš prístup jedinečný, a preto hovoríme o prvej vysokorýchlostnej 5G sieti na Slovensku,“ objasnil redakcii FonTech.sk Orange.

Pre porovnanie prikladáme aj teoretické rýchlosti 5G siete, ktoré uvádzali ostatní operátori na Slovensku:

  • Telekom: 1,1 Gbps download/ 130 Mbps upload
  • O2: 1,223 Gbps download/ 90 Mbps upload
  • 4ka: 1 Gbps download (Banská Bystrica)

V prípade teoretických rýchlostí pripojenia je však nutné podotknúť, že reálne rýchlosti pri používaní nebudú dosahovať takéto vysoké hodnoty. V realite bývajú namerané rýchlosti výrazne nižšie. Orange však deklaruje, že v praxi bude možné dosiahnuť rýchlosť sťahovania zhruba 600 Mbps a rýchlosť uploadu približne 70-80 Mbps. Podobné údaje však uvádzal pri premiére 5G aj Telekom.

Za 5G si priplať, lebo „potrebuješ“ viac dát

Čo však zarazilo zákazníkov Orangeu pri predstavení modernej 5G siete najviac, bolo spoplatnenie prístupu. Pokiaľ by totižto chcel klient tohto operátora využiť 5G na Slovensku, musí mať okrem podporovaného smartfónu (zatiaľ len 11 modelov) a SIM karty aj dodatočný balík dát, ktorý však zakúpi len ku vybraným paušálom za ďalších 5 €.

Zobraziť celú galériu (0)
Freepik (úprava redakcie)

Majitelia predplateniek alebo iných programov tak majú smolu. Orange vyhradil prístup do 5G iba pre zákazníkov s paušálmi Go 20 €, Go 30 €, Go 40 € a Go 65 € (bez doplatku kvôli neobmedzeným dátam). Tento krok však spravil Orange ako jediný operátor u nás. Spoločnosť to argumentuje údajne vyššou spotrebou dát v 5G sieti.

„S balíkom Extra dáta zákazníci získajú nielen prístup do 5G siete, ale predovšetkým atraktívny objem dát za výhodnú cenu. Skúsenosti zo zahraničia, ale aj naše skúsenosti pri prechode z 3G do 4G hovoria o vyššej spotrebe dát pri vyšších rýchlostiach, pretože nová sieť vždy prináša lepšiu zákaznícka skúsenosť, keďže reakcie siete sú okamžité.

Preto ponúkame balík Extra dáta, aby si sieť 5G mohli vychutnať naplno. S balíkom Extra dáta prinášame zákazníkom najatraktívnejšiu dátovú ponuku na trhu, s ktorou všetky svoje predplatené dáta môžu využívať v mobilnej dátovej sieti Orangeu, vrátane vysokorýchlostnej 5G sieti,“ vyjadril sa Palovský pre FonTech.sk.

Je však zaujímavé, že v prípade prístupu 5G siete na Slovensku, ktorý je podmienený kúpou dodatočných dát, sa Orange oháňa „skúsenosťami zo zahraničia“ a nevyužije ich napríklad aj pri tvorbe cien a ponúk vo svojich paušáloch, kde by mohol podľa svojich ponúk v zahraničí priniesť aj k nám omnoho atraktívnejšie paušály.

Tento operátor tak u nás ostáva prvým a jediným, ktorý si za svoju 5G sieť pýta od klientov ďalšie peniaze navyše, hoci sa mohol vydať v stopách konkurencie. Zatiaľ je však otázne, akým smerom sa Orange vyberie v budúcnosti a či bude vyžadovať dodatočné platené balíky dát pre prístup k 5G aj v ďalších mesiacoch a rokoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP