Technologická spoločnosť Sony minulý rok na konferencii CES 2020 ukázala prototyp svojho vlastného elektromobilu Vision-S, ktorým chcela ukázať, čím všetkým dokáže výrobca techniky prispieť do automobilového priemyslu. Ako upozornil portál Engadget, Sony už svoje vozidlo testuje na verejných cestách v susednom Rakúsku.

Vision-S pritom nie je čistokrvným projektom Sony, na jeho vývoji totiž spolupracuje s viacerými spoločnosťami, ako napríklad Magna, Bosch, Nvidia alebo Qualcomm. Okrem toho, že je Vision-S poháňaný elektrickou energiou, ide v prvom rade o vysoko autonómne vozidlo osadené 40 senzormi, ktoré snímajú celý priestor okolo vozidla.

Sony uvádza, že Vision-S testujú na verejnosti už od decembra 2020, no len včera zverejnili prezentačné video, na ktorom možno vidieť tento nádherný koncept na rakúskych cestách. Vozidlo zatiaľ disponuje 2. úrovňou autonómneho riadenia, čo znamená, že už dokáže na krátky čas prevziať kontrolu nad riadením, vodič však musí byť neustále v pozore a pripravený zasiahnuť.

Až tretia úroveň autonómneho riadenia dokáže na základe zvoleného cieľa úplne sama zvládať všetky štandardné dopravné situácie, no aj v tomto prípade musí byť vodiť v strehu a v prípade potreby prevziať riadenie.

Sony

Plne autonómnu jazdu, kedy vodič vo vozidle už potrebný nie je, poskytuje až piata úroveň, ktorú však zatiaľ nedosahuje žiadna automobilka.

Auto ako centrum zábavy

Autonómne vozidlá úplne zmenia to, ako budú vyzerať interiéry a premenia sa na „pojazdné obývačky“. Aj v tomto smere ukazuje Sony vo Vision-S svoju vlastnú víziu, ako by to mohlo vyzerať, aj keď v tomto prípade ešte stále s volantom na mieste pre vodiča.

Sony

Prístrojová doska obsahuje až trojicu obrazoviek, na zadných sedadlách majú pasažieri takisto vlastné obrazovky. Vision-S disponuje aj 360-stupňovým audio systémom a 5G konektivitou pre rýchle internetové pripojenie.

Z ostatných technických špecifikácií disponuje Vision-S dvojicou 200 kW motorov a pohonom všetkých štyroch kolies, maximálnou rýchlosťou 240 km/h a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom