Bezkontaktné platby smartfónmi a hodinkami sa po príchode Google Pay a neskôr aj Apple Pay stali na Slovensku novým štandardom platenia v obchodoch. Zákazníci bánk si tento spôsob platieb obľúbili, no všetci ho nemajú k dispozícii ani dnes. Jednou z posledných bánk u nás, ktorá stále nemá ani Google Pay, ani Apple Pay, je ČSOB. Práve táto banka sa pri platbách smartfónom spolieha na svoju aplikáciu SmartPay pre Android. Doteraz sa Apple Pay vyhýbala, no to zmení už v budúcom roku.

Platiť bezkontaktne svojimi zariadeniami dnes môžu ako majitelia Android smartfónov, tak aj iPhonov a hodiniek Apple Watch, či používatelia hodiniek Garmin a Fitbit, ktorí majú k dispozícii Gamin Pay a Fibit Pay. Tieto služby už zaviedli viaceré banky na Slovensku, no väčšina ich pozornosti sa doteraz sústredí práve na Google Pay a Apple Pay. Nájdu sa však stále aj výnimky, ktoré spoliehajú na vlastné riešenie.

Momentálne majú Apple Pay k dispozícii klienti Tatra banky, Slovenskej sporiteľne, mBank, J&T Banka a pridali sa aj služby ako Monese, Revolut, Edenred, Boon. a N26. Podporu pre Apple Pay zaviedla aj Poštová banka, 365.bank, Fio banka, UniCredit bank a Prima banka. Aktuálne včera spustila túto službu po mesiacoch čakania aj VÚB banka, ktorá mala doteraz pre klientov iba podporu Google Pay.

ČSOB ponúka v Česku bezkontaktné platby od Google a Apple. Na Slovensku má iba SmartPay pre Android

Napriek tomu, že Google Pay je na Slovensku už od februára 2018 a Apple Pay od júna 2019, v ČSOB banke tieto platby stále chýbajú. V susednom Česku je však situácia iná. Kým slovenská pobočka banky nepodporuje ani jednu zo spomínaných služieb, klienti v Česku majú k dispozícii obe platobné služby.

Nenechaj si ujsť
Apple Pay vs. Google Pay: Navonok rovnaké služby, no pod povrchom je Apple neporaziteľný

Navyše u nás môžeme platiť aj prostredníctvom Garmin Pay a Fitbit Pay. Prvé menované platby hodinkami doteraz zaviedla služba Revolut, 365.bank, Poštová banka, boon., mBank a TransferWise. Fitbit Pay nájdeme u všetkých menovaných a navyše aj u Slovenskej sporiteľne, ktorá pri týchto platbách podporuje spolu s mBank aj karty Visa.

Apple Pay nakoniec príde aj do ČSOB banky na Slovensku

V prípade platieb týmito hodinkami sa zoznam rozširuje len pomaly, no v budúcom roku doňho môže pribudnúť práve ČSOB banka, ktorá by mala podľa vyjadrení spustiť aj spomínané Apple Pay. To nám vo svojej odpovedi prezradila hovorkyňa ČSOB banky.

„Tak službu Apple Pay, ako aj ďalšie moderné platobné služby považujeme za dôležitú súčasť dnešných platobných metód, a preto aktuálne pracujeme na ich zavedení a sprístupnení v priebehu budúceho roka,“ informovala FonTech.sk Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB banky.

Z vyjadrenia vyplýva, že okrem Apple Pay môže banka v budúcom roku zaviesť aj ďalšie platobné služby, medzi ktorými môžu byť spomínané platby Garmin Pay a Fitbit Pay. To, či ČSOB v priebehu najbližších 12 mesiacov spustí aj bezkontaktné platby hodinkami Garmin a Fitbit, je nateraz stále otázne. Rovnako tak nie je jasné, či plánuje zaviesť Google Pay.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom