Elektromobily v súčasnosti limituje azda už iba rýchlosť nabíjania. Tie najlepšie dokážu prejsť na jedno nabitie stovky kilometrov, no následné dobitie batérie trvá v rozmedzí 30 minút až jednej hodiny. Britská firma WAE Technologies ale svetu ukázala novú batériu, ktorá by mohla byť inšpiráciou aj pre budúce osobné elektromobily. Ako píše Electrek, nasadila ju do 240-tonového nákladného auta, pričom jej plné nabitie trvá zhruba 30 minút.

V súvislosti s elektromobilitou sa často hovorí aj o tom, že batériový pohon nie je príliš vhodný pre nákladnú dopravu a ťažké stroje. Tieto vozidlá totiž majú vysokú spotrebu elektrickej energie a aby dosahovali solídny dojazd, musia byť vybavené obrovskou batériou.

Rovnako je to aj v prípade ťažkého nákladného auta, ktoré sa používa pri ťažbe nerastov. Spoločnosť WAE totiž aktuálne vlastní ťažiarensky gigant Fortescue a spoločne sa podieľali na vývoji elektrického nákladného vozidla, ktoré váži 240 ton a disponuje až 1,4 MWh akumulátorom.

Obrovská batéria sa nabije za 30 minút

Celý pohonný systém pritom váži 15 ton, čo vzhľadom na celkovú hmotnosť vozidla nie je až tak veľa. Ako píše MoveElectric, systém pozostáva 8 batériových packov, pričom každý z nich sa skladá z 36 modulov, ktoré sú separátne od seba chladené a majú vlastný batériový manažment.

WAE

Vďaka tomu spoločnosť dokáže dosiahnuť pozoruhodný čas nabitia, ktorý je na úrovni 30 minút. Firma však nešpecifikuje, či sa jedná o plné nabitie, alebo nabitie na 80 % kapacity. Podstatnú časť energie dokáže vozidlo získať späť do batérií vďaka rekuperácií. Predsa len, ak sa z kopca spustí 240 ton hmoty, generátor dokáže vyprodukovať veľké množstvo energie.

Vozidlo sa začne testovať už tento rok a ak budú testy úspešné, môže spôsobiť revolúciu v ťažkej nákladnej doprave, ale aj v automobilovom priemysle ako takom. „Brzdou“ môže byť zrejme iba nutnosť použitia obrovskej batérie, ktorá by inak vystačila pre 20 bežných elektromobilov.

Nejde o prvý ekologický pokus v ťažkej doprave

Ešte v polovici minulého roka sme priniesli článok, v ktorom sme informovali o podobnom ťažkom nákladnom vozidle, ktoré ale miesto čisto batériového pohonu využíva vodíkový pohon,

Nákladné vozidlo nuGen disponuje až 2 MWh hybridným energetickým úložiskom, ktoré pozostáva z klasických batérií a vodíkových článkov. Samotné batérie pritom dosahujú neuveriteľnú kapacitu 1,2 MWh, respektíve 1 200 kWh. Len pre porovnanie, bežný elektromobil disponuje batériou s kapacitou okolo 60 kWh.

Anglo America

Konvenčné dieselové naftové vozidlo takýchto rozmerov dokáže za deň spotrebovať až 3 000 litrov nafty, pričom vygeneruje neuveriteľných osem ton CO2. Spoločnosť plánuje v blízkej budúcnosti nahradiť až 40 dieselových vozidiel novým vodíkovým modelom.

Ambície nadnárodnej spoločnosti Anglo American sú však omnoho vyššie, vodíkovo-batériovými nákladiakmi plánuje nahradiť celú svoju flotilu 400 vozidiel po celom svete.

Nákladné vozidlo nuGen je pritom úplne ekologické. Energia na výrobu zeleného vodíka sa získava z neďalekej solárnej elektrárne a tento vodík sa následne tankuje do nádrží monštruózneho nákladiaka.

Anglo America

Do roku 2030 chce mať spoločnosť Anglo America až 8 svojich baní úplne uhlíkovo neutrálnych a do roku 2040 bude uhlíkovo neutrálna celá spoločnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú