Vo svete smartfónov nemajú nováčikovia príliš na výber a presadiť sa medzi silnými hráčmi je nesmierne ťažké. Napriek tomu sa to podarilo jednej spoločnosti, ktorá využila výhody renomovaného výrobcu a prekvapila svet najlacnejším modelom so špecifikáciami vlajkovej lode. Xiaomi a Poco to zobrali útokom, aby v minulom roku ukázali Pocophone F1, nadupaný smartfón s prémiovými vlastnosťami za bagateľ, no ako sa im to podarilo?

Smartfónový priemysel sa v poslednom čase trápi s klesajúcimi predajmi a stále vyššími cenami, ktoré výrobcovia zvyšujú o desiatky eur. Kvôli tomuto nelichotivému trendu sa nové modely predávajú pokojne aj za viac ako 1 000 €, čo však odrádza mnoho potencionálnych zákazníkov.

Proti prúdu sa rozhodlo ísť Xiaomi, ktoré už dlhé roky predstavuje skvelo vybavené smartfóny s lákavými cenami. Svoju politiku spoločnosť využila, aby ohromila modelom, ktorý stojí menej ako niektorí zástupcovia strednej triedy, no prináša výkonnú kombináciu hardvéru.

Spolupráca Poco a Xiaomi priniesla perfektný výsledok

Reč je o smartfóne Xiaomi Pocophone F1, ktorý bol a stále je v tomto priemysle obrovským prekvapením. Xiaomi a Poco v ňom totiž dokázali skombinovať výborný hardvér a cenu nasadiť tak nízko, že sa na ňu žiadna konkurencia nechytá. Do predstavenia sme totiž nevideli tak lacný model s vlajkovým procesorom Snapdragon 845, ktorý je zárukou vysokého výkonu. K tomu, aby Poco dosiahlo svoje ciele, potrebovalo využiť možnosti Xiaomi, aby spolu „upiekli“ zariadenie, ktoré je nesmierne žiadané aj na rozvojových trhoch.

Nenechaj si ujsť
Pocophone F1 takmer vyhral veľké slepé testovanie fotoaparátov 16 smartfónov. Ako je to možné?

V domácej Indii pritom Pocophone F1 zaznamenal veľký úspech, no čo stálo za jeho zrodom? V prvom rade si výrobca musel stanoviť ciel a dodržať podmienky, aby neprestrelil výslednú cenu. Hoci bol spočiatku v pláne aj AMOLED displej, neskôr sa od neho kvôli cene upustilo, informoval Mobile Scout. Takisto bol vylúčený aj NFC čip, ktorý žiaľ chýba mnohým európskym zákazníkom. Veľkou výhodou Pocophone F1 ale je, že využíva súčiastky zo Xiaomi smartfónov. Samotný procesor Snapdragon 845 mohla spoločnosť od Qualcommu kúpiť za výhodnú cenu, keďže čínsky gigant je jedným z jeho najväčších odberateľov.

Výrez obrazovky obsahuje komponenty známe zo Xiaomi Mi 8, vrátane predného 20 MPx fotoaparátu. Zadný fotoaparát zasa obsahuje aj 12 MPx snímač Sony IMX363 ako Mi MIX 2S. Už tu tak Poco ušetrilo mnoho financií a starostí s fotoaparátmi. Veľký problém pomohlo Xiaomi vyriešiť aj s operačnou RAM pamäťou a vnútorným úložiskom, ktoré sú spolu s procesorom a displejom jednými z najdrahších komponentov, prezradil pre Android Central produktový riaditeľ Poco, Jai Mani. Využiť kľúčové súčiastky od Xiaomi bolo pritom jedným z dôležitých krokov, vďaka ktorému môže byť Pocophone F1 tak lacný.

Lacný smartfón s prémiovou výbavou pre celý svet

Okrem tohto však spoločnosť využíva aj distribučnú a logistickú sieť Xiaomi, či dokonca servisné centrá, ktorých je v domácej Indii viac než 1 000. Vďaka tomu tak zákazníci môžu pristupovať k sieti servisov, ktoré im pomôžu s prípadnými nedostatkami. Ďalším veľkým plusom je aj lacnejšia polykarbonátová konštrukcia v kombinácii s kovovým rámom, informoval portál India Today.

Pocophone F1 predávaný v Indii sa pritom vyrába priamo v tamojších továrňach, ktoré pomáhajú udržať nízku predajnú cenu. Tá je však viac než prijateľná aj pre ostatných zákazníkov, ktorí si tento smartfón s cenou strednej triedy a výbavou vlajkových lodí môžu kúpiť aj v našom FonTech Shopeza menej ako 300 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú