Kryptomena BitCoin začala v roku 2009 a jej hodnota bola v tých časoch len pár dolárov. Ako roky plynuli, cena za 1 BitCoin sa vyšplhala do extrémnych výšin a stal sa najpopulárnejšou virtuálnou menou sveta. Pokiaľ ešte s týmto druhom platidla nemáš skúsenosti, prezradíme ti, ako si ho môžeš kúpiť a obchodovať s ním. 

Hodnota BitCoinu za posledné mesiace trhá rekordy. Pri pohľade do minulosti zistíme, že pred pár rokmi sa hodnota tejto meny pohybovala na úrovni smiešnych 230 dolárov. S popularitou však rástla aj cena, a to závratným tempom. Mnohí ale ešte stále nevedia ako s touto kryptomenou obchodovať a využiť ju pri internetových nákupoch. Ak máš o BitCoin záujem aj ty, môžeš na to využiť aplikáciu Coinbase, no viac ti už prezradia nasledujúce riadky.

Takto vyzerá aplikácia Coinbase na iPhone.

Po prvom otvorení používateľ zistí informácie o poslednej hodnote BitCoinu a jej zmenách za posledné dni. Kolísanie ceny môže byť niekedy naozaj divoké.

Aplikácii nechýba požadovaná úroveň zabezpečenia.

Coinbase ti pomôže aj s vyplnením základných údajov, ktoré sú potrebné pre vytvorenie účtu.

Napriek jednoduchému prostrediu sa môže vyskytnúť aj takáto chyba. Aplikácia totiž nemusí vždy rozpoznať adresu používateľa, ktorý tak má možnosť využiť automatické doplnenie údajov, alebo prepnúť sa na desktopovú verziu.

Práve v desktopovej verzii sa osobné údaje vypĺňajú omnoho rýchlejšie a jednoduchšie.

Pred konečným vytvorením účtu si Coinbase overí informácie prostredníctvom dvojfaktorového zabezpečenia. Overovací kód pošle priamo na číslo, ktoré bolo zadané pri vypĺňaní údajov.

Nenechaj si ujsť
Ceny grafických kariet NVIDIA ešte porastú najbližšie mesiace. Dôvodom sú kryptomeny

Vráťme sa k mobilnej aplikácií. Používateľ si taktiež musí zvoliť spôsob platby, akým za BitCoin bude platiť.

Štrajkovanie aplikácie Coinbase však môže nastať aj po vyplnení údajov a finálnom dokončení účtu. Možnosť „Kúpiť teraz“, ale aj „Neskôr“ nemusí fungovať, a tak neostáva nič iné, ako sa vrátiť späť k desktopovej verzii.

Tam však už funguje všetko hladko. Nezabúdaj, že BitCoin je poriadne drahý a za 50 dolárov tak kúpiš iba 0,0524 jednotiek tejto kryptomeny.

Platbu je následne nutné potvrdiť.

Cena BitCoinu sa však rýchlo mení, a tak nemusí byť každý nákup úspešný. V prípade výraznej zmeny hodnoty je potrebné tento krok niekedy opakovať.

Po kúpe tejto virtuálnej meny prichádzajú aj prvé pocity spokojnosti či očakávania, že sa jej hodnota môže značne zvýšiť a majiteľ na nej zarobí.

Nenechaj si ujsť
BitCoin je aktuálne najhodnotnejšou kryptomenou sveta. Takto vyzerá „baňa“, kde tieto virtuálne mince vznikajú

Pri predaji BitCoinu je nutné sledovať aktuálny kurz. Cena sa rýchlo mení a niekedy sa skôr oplatí počkať.

V tomto kroku však aplikácia Coinbase vyžaduje spárovanie s bankovým účtom, pretože obyčajná debetná karta či kreditka nie sú vyhovujúce.

Stačí si tak len vybrať zo zoznamu bánk.

Nedostatky mobilnej aplikácie sa môžu prejaviť aj v tomto kroku. Coinbase vyhodnotilo predajnú sumu ako neplatnú, respektíve používateľ nemôže využiť vybranú platobnú metódu. Pre istotu sa tak oplatí opäť využiť desktopovú verziu.

V nej znova prebieha všetko bez problémov a predať BitCoin je hračkou.

Pokiaľ nie je aplikácia spárovaná s bankovým účtom používateľa, prevod peňazí trvá aj niekoľko dní.

Pri predaji BitCoinu treba brať ohľad na predávané množstvo a sumu. Ceny nemusia byť vždy rovnaké a závisia od aktuálnej hodnoty tejto kryptomeny či kurzu dolára.

Zrušenie účtu v aplikácii Coinbase však môže byť problémom. Vyprázdnenie virtuálnej peňaženky s BitCoinom nemusí byť vždy schválené, a tak zrejme používateľovi neostáva nič iné iba dúfať, že sa hodnota tejto meny znásobí.

Nenechaj si ujsť
Bitcoin sa rozdelil na dve kryptomeny. Čo to znamená?

Obchodovanie s virtuálnymi menami, obzvlášť s BitCoinom, je aktuálne jeden z najlepších biznisov, ktorý však môže byť občas problémový. Pri platbe kartou, ktorá bola využitá na nákup tejto kryptomeny, môže byť platba zamietnutá. Niektoré banky totiž po kúpe virtuálnej meny svojim zákazníkom kreditné či debetné karty blokujú, kvôli čomu ich nemôžu využiť pri ďalších nákupoch. Je teda obchodovanie s BitCoinom skutočne výhodné? Samozrejme ide o riskantný obchod, ktorý nemusí byť vždy výhodný, no pri nákupe meny v správny čas sa dá na nej zarobiť slušný balík. Vlastníš aj ty BitCoin, alebo ešte len uvažuješ, že sa si ho zaobstaráš?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom