Posledné dni boli pre priaznivcov virtuálnej meny Bitcoin poriadne horúce. Rozdelili sa totiž na dve skupiny a rozhodovali o osude.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Prečo ale celá táto situácia vznikla? Tí, ktorí o Bitcoine a inej virtuálnej mene sotva počuli, by mali vedieť, že existujú takzvaní „míneri“. Ich prácou je riešenie komplexných počítačových problémov pomocou softvéru, ktorý následne uvoľní digitálne mince na trh. Avšak proces odomknutia prvých bitcoinových peňažných mincí trvá aj niekoľko hodín a míneri už začali strácať trpezlivosť.

Riešením je zväčšenie „blokov“

Bitcoin bola prvá digitálna mena postavená na technológii blokového reťazca, ktorý dokáže nezávisle overovať platby, teda aj bez sprostredkovateľa. Nový Bitcoin Cash je postavený na rovnakej technológií, avšak nový softvér umožňuje zväčšenie blokov na 8 megabajtov. Pre porovnanie, obyčajný Bitcoin doteraz ponúkal iba 1 megabajt.

bitcoin cash
zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
BitCoin je aktuálne najhodnotnejšou kryptomenou sveta. Takto vyzerá „baňa“, kde tieto virtuálne mince vznikajú

Obhajovatelia Bitcoinu boli proti zväčšeniu blokov preto, lebo by to vraj mohlo spôsobiť väčšiu zraniteľnosť voči hackom. Na druhej strane sú ale zástancovia nového Bitcoinu Cash, ktorý dokáže spracovávať transakcie oveľa rýchlejšie a takmer 10 rokov starému Bitcoinu vdýchol nový život. Avšak iba menšina Bitcoinových mínerov a búrz povedala, že budú novú menu podporovať.

Investori dostanú dvojnásobok

Ku každému Bitcoinu im totiž bude pridaná jedna jednotka z Bitcoin Cash. To ale neznamená, že hodnota vlastníctva investorov bude zdvojnásobená. Nakoľko Bitcoin Cash bude spočiatku čerpať svoju hodnotu z Bitcoinu, môžeme očakávať pokles hodnoty Bitcoinu o presne takú hodnotu, akú Bitcoin Cash nadobudne.

bitcoin cash
zdroj fotografie: Pixabay

Nie je podporovaná, no má potenciál

Zatiaľ nie je jasné, aká budúcnosť Bitcoin Cash čaká. Mnoho mínerov a búrz sa totiž vyjadrilo, že novú menu nebudú podporovať. To ale neznamená, že ju ihneď treba odsúdiť na neúspech a ani nad ňou neuvažovať. Práve naopak, ak sa nakoniec Bitcoin Cash ukáže ako lepšia digitálna mena, mnoho mínerov na ňu môže prejsť. Tím Blockchain Driven si dokonca myslí, že sa môže stať dominantnou kryptomenou.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.