banner-galaxy-a3-a5Výrobca elektromobilov Tesla sa v dohľadnej dobe pokúsi vyšperkovať svoj systém autonómneho riadenia. Už nejaký čas ho síce naplno používa v bežnej premávke, no nemá ešte vychytané všetky muchy, a tak celé softvérové oddelenie pracuje na plné obrátky. 

Celý proces inovácie na druhú verziu si mohol sledovať skrz statusy na sociálnej sieti Twitter, ktoré pridával sám Elon Musk. Pred niekoľkými týždňami CEO spoločnosti tiež oznámil, že nový autopilot je vo svojej finálnej fáze a už onedlho bude pripravený na plnú implementáciu do vozidiel. Nezabúdaj ale, že nového autopilota dostanú len tie vozidlá, ktoré majú na to pripravený aj patričný hardvér, ktorý sa začal montovať koncom októbra. Medzi nové bude patriť vylepšenie riadiacich schopností, lepšie predvídanie premávky a ešte množstvo menších vylepšení, ktoré ti lepšie priblížia obrázky nižšie.

Vozidlá vyrobené od roku 2014 až po rok 2016 majú zabudovanú len jednu kameru pre funkciu autopilota. Avšak nové kusy, ktoré zišli z výrobnej linky od októbra minulého roka majú zabudovaných až 8 kamier s 360 stupňovým záberom a viditeľnosťou až 250 m. 

tesla-autopilot-kamera-predna-cast
zdroj fotografie: Busines Insider

Nové vozidlá stále budú disponovať jedným radarom, ktorý je ale markantne vylepšený a dokáže podstatne lepšie vidieť skrz hmly, dážď alebo prach. 

musk-is-also-advancing-teslas-position-in-self-driving-car-tech-going-into-2017
zdroj fotografie: Business Insider

12 ultrasonických senzorov bolo vylepšených, aby dokázali presnejšie detekovať objekty okolo auta. 


via GIPHY

Špičkový výpočtový výkon pre náročné operácie vozidla obstaráva grafická jednotka nVIDIA Titan, ktorá je až 40-násobne výkonnejšia ako pri predchádzajúcej generácii. 

the-new-vehicles-also-use-nvidias-titan-gpu-a-new-onboard-computer-system-with-40-times-as-much-computing-power-as-teslas-previous-systemzdroj fotografie: Business Insider

Kompletná výbava všetkých hardvérových komponentov nového systému Autopilot 2 bude v prepočte stáť približne 4600 € a bude sa, samozrejme, jednať o príplatkovú výbavu. 

autopilot-2-tesla
zdroj fotografie: Business Insider

Autopilot 2 dokáže nastaviť optimálnu rýchlosť vzhľadom k poveternostným podmienkam, náročnosti premávky, zmeniť jazdný pruh bez zásahu vodiča a čerešnička na záver, Tesla dokáže konečne úplne sama zaparkovať. Medzi novinky sa taktiež radí schopnosť manévrovania v náročnejších prostrediach, čo sa týka najmä preplnených veľkomiest. 

autopilot-2-tesla-2zdroj fotografie: Business Insider 

Nové funkcie však budú uvoľnené postupne, a to skrz aktualizácie v niekoľkých fázach. Prvá fáza prináša napríklad automatické zatáčanie, ktoré je ale limitované len pri rýchlosti pod 72 km/h. 

tesla-autopilot-zachrana
zdroj fotografie: Fortune

V tejto prvej fáze aktualizácií čaká tiež pre majiteľov najvýkonnejšej verzie P100D prekvapenie v podobe vylepšeného Ludicrous módu.

tesla-model-s-p85d-model-s-akceleracia
zdroj: TheModum

TIP: Tech News: Tesla Model S s novým Ludicrous+ módom pokorila novú hranicu akcelerácie z 0 na 100 km/h!

Elon ďalej poznamenal, že nové funkcie Autopilota budú vychádzať každý 2 až 6 týždeň oddnes. 

autopilot-2-tesla-3
zdroj fotografie: Business Insider

Ak sa dokončia všetky potrebné vylepšenia, celý systém autopilota, ktorý zvládne jazdu úplne sám, bude stáť okolo 7400 €. V pláne je vraj aj demo verzia všetkých funkcií.

tesla-first-announced-its-intention-to-acquire-solarcity-at-the-end-of-june-to-become-the-worlds-only-vertically-integrated-energy-companyzdroj fotografie: Business Insider  

V budúcnosti by sme mohli dočkať aj takých exkluzivít, ako napríklad automatické nastavovanie destinácií, ktoré sa zosynchronizujú s tvojim kalendárom alebo voľba optimálnej trasy, či už z pohľadu času dojazdu, alebo premávky na danej trase. 

autopilot-2-tesla-destination
zdroj fotografie: Business Insider 

Ešte jedna zaujímavosť na záver, podľa štatistického úradu v USA sa po implementovaní prvej generácie autopilota znížila nehodovosť vozidiel Tesla až o nezanedbateľných 40 %.

tesla-crash-2
zdroj fotografie: Motor Trend

A naozaj to najlepšie na záver. Ak si teraz kúpiš elektromobil od Tesly, budeš mať istotu, že ešte možno v priebehu tohto roka bude plne autonómny. Zárukou sú tiež všetky nové aktualizácie systému autopilota v najbližších rokoch.

TIP: Tech News: Myslíš si, že o Tesle vieš všetko? Toto je 12 faktov, ktoré ťa zaručene prekvapia

Elon Musk, chairman and chief executive officer of Tesla Motors Inc., speaks in front of a Tesla Model S electric car on day two of the 2010 North American International Auto Show in Detroit, Michigan, U.S., on Tuesday, Jan. 12, 2010. The 2010 Detroit auto show runs through January 24 and features 60 new vehicle premieres. Photographer: Daniel Acker/Bloomberg via Getty Images
zdroj fotografie: Tesla

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP