banner-redmi-4aZrejme niet dňa, kedy by sa na titulnej strane alebo v článku neobjavilo meno Elon Musk. Niet sa čomu diviť, pretože práve tento vizionár patrí k jedným z najväčších technologickým mozgov dnešnej doby, ktorý sa neustále snaží dosiahnuť viac a prekonávať tak limity. 

Medzi najväčšie úspechy Elona Muska jednoznačne patria aj elektrické automobily Tesla, ktoré pritiahli pozornosť už od svojho predstavenia a ich tvorca sa im snaží neustále pridávať nejaké vylepšenia. Ak si aj ty jeden z fanúšikov Tesiel, v dnešnom článku máme pre teba niekoľko faktov, ktoré ťa môžu prekvapiť.

Elon Musk chcel, aby Model X, Model S a Model 3 boli definíciou pre slovo sexy, a preto pre nich hľadal vhodné krivky, ktoré by toto slovo presne vystihovali. 

Vedel si, že Model 3 mal pôvodne niesť označenie Model E? Ford však Teslu prebehol a označenie si dal patentovať skôr, čo Muska poriadne nahnevalo.


zdroj fotografie: Motor Trend

Elon chce tiež v budúcnosti predstaviť Model Y, ktorý sa zaradí medzi SUV-čka. Okrem toho má v pláne uviesť na trh aj minibus či dokonca nákladné auto. 

V budúcnosti môžeš teda čakať od Tesly aj nákladné auto a minibus, ktoré budú, podobne ako dnešné automobily, disponovať autonómnym riadením. Chvíľu však potrvá, kým sa dostanú na svet.

elon-muskzdroj fotografie: Business Insider

Pán Musk je veľkým fanúšikom takzvaných Easter Eggs, ktoré zakomponoval aj do svojich Tesiel.

Jedným z prekvapení, ktoré v Tesle nájdeš, je jazda po dúhovej ceste. Tú môžeš aktivovať rýchlym stlačením autopilota 4-krát po sebe.

zdroj fotografie: Business Insider

TIP: Tech News: Vianočné prekvapenie od Tesly v Model X spustí parádnu svetelnú show

Pri nabíjaní môže „hrať“ nabíjací dok farbami dúhy.

Ak si majiteľom Modelu S, po stlačení tlačidla „T“ sa dostaneš na prihlasovaciu obrazovku, kde po zadaní kódu „007“ sa v informačnom centre zmení Model S na Lotus Esprit S1. Tým chcel Musk odkázať na filmy s Jamesom Bondom.

tesla-infotainmentzdroj fotografie: Business Insider

Ak by ti nestačil James Bond, zmeň kód „007“ na „Mars“ a informačné centrum sa zmení na červenú planétu, ktorú chce Elon časom kolonizovať. Samotné auto sa pritom zmení na vesmírnu loď SpaceX. 

tesla-mars-easter-eggzdroj fotografie: Business Insider

Vedel si, že pred tromi rokmi Tesla Model S zničila systém pre vyhodnocovanie testov striech automobilov? 

Vo výsledku dosiahla skóre až 5,4 bodov, zatiaľ čo priemerné hodnotenie iných áut je od 1 do 5 bodov.

TIP: Tech News: Vodič Tesla Model S prežil zrážku s kamiónom vo vysokej rýchlosti, po incidente vyšiel z auta po vlastných

elon-musk-2zdroj fotografie: Business Insider

V roku 2013 získal Model S ako historicky prvé elektrické auto ocenenie Auto roka od portálu Motor Trend. 

tesla-model-szdroj fotografie: Business Insider

Model S sa taktiež v minulom roku stal prvým elektrickým autom, ktoré dokáže prekonať 480 km na jedno nabitie a patrí tiež medzi sériovo vyrábané automobily, ktoré majú najrýchlejšiu akceleráciu. 

Z 0 na 100 km/h dokáže zrýchliť iba za 2,5 sekundy. Na pamäti však treba mať, že to platí len pre najvyššiu verziu s označením P100D.

tesla-model-s-p85d-model-s-akceleraciazdroj fotografie: Business Insider

TIP: Pozrite sa, ako Tesla Model S zabránila zrážke vďaka funkcii „instant speed“

K ďalším výhodám Tesiel patrí aj ich sklenená panoramatická strecha, ktorú onedlho môžu nahradiť solárne panely, aby tak mali vozidlá konštantnú dodávku elektrickej energie. 

Musk potvrdil, že nové oddelenie pracuje na výrobe skla, ktoré bude použité na streche už v Model 3.

tesla-model-3zdroj fotografie: Business Insider

V Model X môžeš dýchať vzduch, ktorý sa kvalitou vyrovná vzduchu v operačných sálach. 

Tento výsledok je dosiahnutý za použitia špeciálnych filtrov, ktoré dokážu neutralizovať chemické a rôzne iné znečistenie v kabíne.

tesla-model-x-nahlad
zdroj fotografie: Tesla

Kvôli hmotnosti nemôžeš legálne riadiť Model X na Brooklynskom moste, nakoľko s váhou viac ako 2,7 tony presahuje hmotnostný limit. 

brooklynsky-mostzdroj fotografie: Business Insider

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP