Len nedávno dvaja kedysi úhlavní konkurenti oznámili, že spoja svoje sily a v aktuálnej situácii  prinesú systém na sledovanie šírenia koronavírusu. Apple sa najnovšie podelil o nové podrobnosti popisujúce fungovania systému, ktoré priniesol portál Engadget.

Pred niekoľkými dňami sme priniesli informácie, že Apple a Google plánujú spojiť svoje sily a priniesť sledovací systém, ktorý by pomohol sledovať pohyb nakazených osôb s čo najvyššou účinnosťou. Giganti sa pre systém rozhodli využívať technológiu BLE (Bluetooth Low Energy), pomocou ktorej budú smartfóny používateľov komunikovať s okolitými zariadeniami.

Apple a Google už preto pracujú na API, ktorú po jej dokončení poskytnú vývojárom aplikácií pre implementáciu nástroja. Osoba, ktorá by sa chcela do sledovania zapojiť, si musí potom spomenuté aplikácie stiahnuť.

Dostupné by mali byť pre iOS aj Androidy. Tento systém však okrem výhod nesie aj menšie háčiky, ktoré sme bližšie popísali v samostatnom článku.

kampan zadarmo od startitup
Nezodpovedané otázky, ktoré vyplývajú z nedostatkov technológie Bluetooth

V rámci systému na sledovanie šírenia koronavírusu tak preto zostali nezodpovedané otázky, ktoré sa teraz snažil vysvetli priamo Apple.

Ako píše portál The Verge, silný signál má technológia Bluetooth v dosahu asi 10 metrov a je binárny, nie relatívny.

Dokáže teda povedať len to, či dve zariadenia boli, alebo neboli v vzájomnom kontakte vo vzdialenosti dosahu signálu, no nevie povedať, na koľko metrov presne.

Apple tvrdí, že si je vedomý nedostatkov technológie Bluetooth. Vyššie uvedený problém môže vyústiť do falošného klasifikovania danej osoby ako nakazeného jedinca. Tento prípad zodpovedá tomu, že sa niekto so svojím smartfónom dostane do kontaktu so smartfónom osoby, ktorá sa nahlásila ako nakazená, no nie do dostatočnej blízkosti tak, aby sa reálne od danej osoby nakazil.

Apple má na problémy odpoveď

Systémy na sledovanie budú preto brať do úvahy aj dĺžku trvania kontaktov, aby sa pravdepodobnosť falošných identifikácií znížila. Aplikácie postavené na API od Googlu a Applu tak budú schopné upozorniť len na to, že daná osoba bola v blízkosti infikovanej po značnú dobu.

V tomto prípade by človek skôr dostal upozornenie na to, že sa viezol autobusom s nakazenou osobou po istý čas, ako keď by okolo nej veľmi rýchlo prešiel na ulici.

Apple tiež upresnil, ako bude sledovacie API fungovať. Pokiaľ je funkcia integrovaná na úrovni operačného systému, používateľ sa pred zahájením odosielania a prijímania Bluetooth signálov bude musieť prihlásiť do rozhrania API.

Aj keď nebude mať používateľ nainštalovanú podporovanú aplikáciu pre zdravotníctvo, aplikácia s integrovaným API mu bude stále vedieť poskytnúť 14-dňovú históriu blízkych stretnutí s nakazenými osobami.

Budú tieto opatrenia stačiť?

Napriek zavedeniu dĺžky kontaktov však stále nebude možné zaručiť 100 % fungujúci systém, ktorý eliminuje falošné identifikácie nakazených ľudí. Systém totižto nevie zohľadniť napríklad situácie, pri ktorých nakazená osoba kýchla a druhá osoba v tom čase okolo nakazenej prešla.

Takéto stretnutie môže byť veľmi krátke a systém ho nemusí zaznamenať. Ako sa giganti vysporiadajú s týmito problémami nateraz stále nevieme a výsledok ukáže až reálne nasadenie a prax.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú