Čínska automobilka Nio predstavila nový model luxusného elektrického sedanu, ktorý má ohromný potenciál poriadne zamiešať kartami vo vyšších cenových hladinách.

Ako totiž upozorňuje portál AUTOCAR, nový model ET9 mieri na trh s luxusnými automobilmi, ktorých zákazníci majú ohromné požiadavky a štandardy – zdá sa ale, že ich dokáže čínska automobilka splniť.

Luxus, efektivita a bezpečie

Nové dvojmotorové Nio ET9 má poskytnúť pohon všetkých štyroch kolies s výkonom až 520 kW, pričom dojazd zatiaľ známy nie je a zrejme sa ho verejnosť dozvie až o niečo neskôr, keďže sa má tento model dostať do výroby až v roku 2025. Stroj má predstaviť aj inovatívnu kompozitnú karosériu a množstvo bezpečnostných systémov, ktoré poskytnú jedinečné bezpečie pasažierov.

Podľa SCMP má na domácom trhu cena ET9 začínať na 102 000 eurách, čo je síce na čínske auto poriadna suma, avšak v porovnaní s konkurenčnými modelmi v tomto segmente, obzvlášť v prípade tých elektrických, sú ceny v skutočnosti oveľa vyššie. Nio bude musieť poskytnúť nielen výbavu a parametre, ale tiež príslušnú spoľahlivosť a kvalitu spracovania, s čím však, zatiaľ, zrejme značka problém nemá.

NIO

Značka počas predstavenia tento model prirovnávala k modelom, ako je Mercedes-Maybach triedy Si, Audi A8, BMW rady 7 či Porsche Panamera. Je tak jasné, na aký trh ET9 mieri a aké budú jeho potenciálne vlastnosti. Samotný luxus je zreteľný zo zverejnených fotografií, podľa ktorých vyzerá interiér nesmierne lákavo a pohodlne.

Nič pre bežného smrteľníka

Nio ET9 poskytne zrejme ako prvé sériovo vyrábané osobné vozidlo systém pracujúci s napätím až 900 V a nabíjanie do výkonu 600 kW, čo je bezprecedentné dokonca aj medzi veľkými elektrickými kamiónmi, nie to ešte medzi osobnými elektromobilmi. Práve čínske elektromobily sú v oblasti nabíjanie prekvapivo pokrokové a neustále prinášajú nové rekordy.

Vďaka tak rýchlemu nabíjaniu umožní Nio ET9 navýšenie dojazdu o približne 250 km v priebehu piatich minút.

Desivý dojazd

Dojazd modelu ET9 zatiaľ známy nie je, avšak na základe dostupných informácií o testoch spoločnosti Nio je možné predpokladať, že sa bude pohybovať až na úrovni 1 000 km, ak nie viac. O niečo nižší a menší model ET7 totiž len nedávno zvládol prekonať až vyše 1 000 km pri teplote pod bodom mrazu a so stabilným vykurovaním kabíny na 20 °C.

So spomínanou cenovkou pochopiteľne nejde o rodinný sedan pre bežného smrteľníka, ale o luxusné zvezenie pre tých, ktorí často majú vlastného šoféra. ET9 je konštruovaný ako štvormiestne vozidlo, vďaka čomu poskytuje každému z pasažierov množstvo priestoru vo všetkých smeroch.

Značka Nio je známy aj prevádzkovaním množstva staníc, na ktorých sú batérie jej elektromobilov nesmierne rýchlo vymieňané namiesto toho, aby bolo nutné s autom dlhšie stáť pri nabíjačke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP