Švédsky patentový a obchodný súd rozhodol, že tamojší poskytovateľ internetu Telia musí odteraz blokovať prístup na niekoľko pirátskych webov vrátane populárneho The Pirate Bay. Nejde však iba o zákaz prístupu na konkrétne internetové domény a adresy, pretože držitelia práv môžu v prípade ich zmeny ďalej pridávať nové, informuje TorrentFreak.

Zákaz prišiel po dlhoročnej snahe spoločností

Držitelia autorských práv, ktorých obsah je často na internete nelegálne distribuovaný cez pirátske stránky, sa vo Švédsku o blokovanie webov ako The Pirate Bay pokúšali už dlhšiu dobu. Prvý úspech prišiel pred troma rokmi, kedy súd oficiálne nariadil miestnemu poskytovateľovi internetu Bredbandsbolaget tieto stránky blokovať. Neskôr dostal podobnú žiadosť aj jeden z najväčších švédskych operátorov Telia, ktorý sa však na súd odvolal, a ten žiadosť v jeho prospech zamietol.

Koncom minulého roka sa však o tejto veci nakoniec rozhodlo v prospech držiteľov autorských práv, pričom súd nariadil operátorovi takzvané „dynamické“ blokovanie portálu The Pirate Bay a troch ďalších webov, ktoré má zabrániť pirátskym stránkam toto opatrenie obchádzať prostredníctvom nových domén a proxy serverov. Filmové spoločnosti môžu totiž v prípade podozrenia na zmenu domény či spustenia proxy serverov do zoznamu ďalšie adresy pridávať.

Zobraziť celú galériu (2)
Náhľad stránky / Zdroj: Screenshot / The Pirate Bay

Telia sa síce na túto rozšírenú žiadosť odvolala, avšak súd sa tentokrát postavil na stranu držiteľov práv. „Je zrejmé, že tieto stránky svoje domény a URL adresy menia, a že ide o rýchly a ľahký spôsob, ako blokovanie obísť. Tento príkaz by mal preto nielen zacieliť na konkrétne domény a adresy, ale účinne slúžiť záujmom držiteľov práv na predchádzanie porušeniam.“, znie vyjadrenie súdu. V prípade, že The Pirate Bay svoju doménu preukázateľne zmení, musí ju Telia do blokovaného zoznamu pridať bez toho, aby o tom musel znova rozhodovať súd.

Podľa právnika zo spoločnosti Westerberg & Partners, Hansa Erikssona, ktorý sa tejto téme venoval na blogu IPKat, sa podobné „dynamické“ súdne príkazy budú v blízkej budúcnosti objavovať čoraz častejšie. „Dynamické príkazy, ako je tento, sa pravdepodobne stanú bežnými blokovacími príkazmi v Európe.“, uviedol Eriksson. Tento konkrétny je síce platný 3 roky, avšak ak Telia nedokáže zablokovanie uvedených stránok správne implementovať, riskuje pokutu vo výške 47 200 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom