Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Európska únia má jasné ciele v oblasti ekológie. Najneskôr do roku 2050 by mali byť všetky krajiny uhlíkovo neutrálne, čo podľa expertov nevyhnutne prinesie zákaz predaja spaľovacích automobilov aj drastické zníženie využívania fosílnych palív v ostatných segmentoch.

Veľa sa hovorí o tom, že tam, kde zatiaľ batérie nestačia, teda napríklad v MHD alebo diaľkovej doprave, by mohol šancu dostať vodík. Jeho obrovským propagátorom je aj minister hospodárstva Richard Sulík.

Aktuálne naplno rozbieha svoj plán, na základe ktorého by Slovensko malo cenný a hlavne „zelený“ chemický prvok aj samé vyrábať napríklad v blízkosti jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

ZAUJÍMAVÉ:
Richard Sulík: Dávam prednosť vodíku. Jeho budúcnosť na Slovensku však aktuálne „zakopáva“ o viaceré nedostatky

Sulík však nehovorí nie ani plynu

Tlak EÚ na obmedzenie spaľovania fosílnych palív sa zvyšuje a Únia ráta s ukončením energetického využitia uhlia, ropy či zemného plynu práve do roku 2050. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) však podľa TASR snahu niektorých európskych inštitúcií a environmentalistov o urýchlenie tohto procesu nevidí ako reálnu a očakáva, že zemný plyn budeme využívať, hoci v obmedzenej miere, aj po tomto termíne.

„Uvidíme, dokedy sa plyn zlikviduje, uvidíme, čo bude jeho náhrada. S fotovoltikou ťažko vykúrite dom. Uvidíme, aké konkrétne plány predloží EÚ a aj keď predloží, tak sa to bude týkať dosť vzdialenej budúcnosti,“ povedal Sulík. Už samotnú otázku na možné ukončenie podpory alebo dokonca zákaz predaja plynových zariadení považuje za „šírenie poplašnej správy“.

Je jasné, že nekončí ani v Európe

Dlhodobé zámery na využívanie zemného plynu podľa ministra potvrdzuje aj práve dokončený plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Hoci plynové zariadenia zväčša nemajú životnosť 30 rokov, plynové rúry na dne Baltského mora túto dobu životnosti prekračujú. „Osobne si myslím, že to nebude také horúce, že by sme v roku 2050 prestali používať plyn,“ povedal Sulík. Úspechom podľa neho bude, keď sa v Európe prestane používať uhlie, hoci na Slovensku sme k tomuto cieľu už veľmi blízko.

Elektráreň Nováky ukončí spaľovanie uhlia v roku 2023 a s prevádzkou sa už neráta ani v elektrárni Vojany. „Jediné, čo by mohlo urýchliť odklon od zemného plynu, by mohla byť jeho vysoká cena,“ dodal minister.

Veľký obrat aj v prípade jadrovej elektriny

Niektoré krajiny, ako napríklad Rakúsko, majú hrôzu aj z jadrovej energetiky, hoci tá priame emisie pri produkcii elektriny nevyrába a problémom je len bezpečnosť samotných reaktorov či výsledný jadrový odpad. Toho je však, vzhľadom na extrémne vysokú účinnosť získavania energie z jadra a teda objemy vyrobenej elektriny, pomerne málo.

Odklon od jadrovej energie dlhodobo hlási aj taký gigant, ako je Nemecko. Vtedajšia kancelárka Angela Merkelová obrat ohlásila najmä po nehode v japonskej Fukušime.

Zdá sa však, že EÚ konečne prišla k rozumu a investície do jadrových elektrární podľa všetkého čoskoro označí ako zelené. Podľa návrhu Európskej komisie by mohli byť investície do jadrových elektrárni označené za ekologické, ak má projekt „plán, finančné prostriedky a miesto na bezpečnú likvidáciu rádioaktívneho odpadu“. Navyše, jadrové elektrárne budú považované za ekologické iba v prípade, že dostanú stavebné povolenie do roku 2045.

Prekvapivo, no v súlade so Sulíkovými predpoveďami, majú šancu označiť sa pojmom zelené investície aj elektrárne na zemný plyn, ak budú produkovať emisie pod 270 gramov ekvivalentu CO2 na kWh. Niektorí poradcovia EÚ však navrhujú, aby elektrárne na zemný plyn neboli označené za zelené, pokiaľ neprodukujú menej ako 100 g CO2/kWh.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú