Elektrifikácia postupne naberá na obrátkach. Hoci ide zatiaľ o pomerne pozvoľné tempo, o pár rokov už všetko môže byť inak. Nad členskými štátmi EÚ totiž už pár rokov visí Damoklov meč v podobe zákazu predaja áut so spaľovacími motormi. Najnovšie sa k EÚ pridáva aj Kanada, ktorá so spaľovákmi skoncuje v roku 2035. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Zákaz spaľovákov schválili daľšie krajiny

Ako uvádza spravodajská agentúra Reuters na svojom webe,  koncom minulého mesiaca vláda premiéra Justina Trudeaua oznámila, že Kanada od roku 2035 definitívne zakáže predaj nových osobných automobilov a ľahkých nákladiakov so spaľovacím motorom.

freepik

Podľa vyhlásení vlády, od roku 2035 budú môcť predávať iba vozidlá s nulovými emisiami, čo by výrazne malo pomôcť Kanade splniť svoj záväzok dosiahnuť nulové emisie do roku 2050. Pomôcť celému kanadskému priemyslu dosiahnuť nulové emisné hodnoty by mali aj nové investície a regulácie, ktoré vláda pripravuje. Čiastkové ciele majú byť pripravené už v rokoch 2025 až 2030.

Brooks tiež uviedol, že iba 3,5 % všetkých vozidiel, ktoré sa v súčasnosti v Kanade predávajú, sú elektromobily a vláda musí urobiť viac pre ich propagáciu. Ďalšou krajinou, ktorá sama za seba iniciovala zákaz predaja áut so spaľovacími motormi, je Nórsko.

Európa je na tom veľmi podobne

Kanada ani Nórsko samozrejme nie sú prvé krajiny, ktoré prišli s touto iniciatívou. Ako sme informovali v minulosti, s týmto riešením prišla Británia, kde si už po roku 2030 zrejme auto so spaľovákom nikto nekúpi. K rovnakému kroku sa uchyľuje aj Japonsko (rok 2030), Čína (rok 2035), Francúzsko či Singapur (rok 2040).

Holandský tajomník pre infraštruktúru, Stientje van Veldhoven, pre portál Bloomberg uviedol, že ak chce byť Európa do roku 2050 uhlíkovo neutrálna, úplný zákaz predaja áut so spaľovacími motormi by mal prísť do roku 2030 vzhľadom na životnosť bežných áut.

Jednoducho povedané, ak chceme, aby spaľovacie autá prestali jazdiť po cestách, musíme stopnúť ich produkciu, inak sa vždy nájde niekto, kto si takéto auto kúpi.

Európska komisia chce do roku 2030 na cestách minimálne 30 miliónov elektromobilov. V súčasnosti ich máme približne 1,4 milióna, čiže tento cieľ je naozaj ambiciózny. Zákaz predaja spaľovákov ale prináša aj ďalšiu otázku, ktorou je budovanie nabíjacej infraštruktúry.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú