Pri vedeckých výskumoch nie je nič výnimočné, ak navzájom popierajú svoje zistenia. Nie je tomu inak ani v najnovšom výskume z Oxfordskej univerzity, podľa ktorej používanie smartfónu pred spaním nemá na dospievajúcich ľudí žiadny negatívny vplyv. 

Dnes má už každý lepší monitor a smartfón implementovanú funkciu filtrovania modrého svetla, nakoľko z rôznych výskumov vzišlo, že práve modré svetlo spôsobuje zníženie tvorba melatonínu, čím sa narúša spánkový cyklus. No podľa Amy Orbenovej a Andrewa Przybylskiho z Oxfordskej univerzity to nie je až taká zlé, ako sa na to poukazovalo doteraz.

Podľa výsledkov z výskumu, ktorého sa zúčastnilo 17 000 mladých ľudí, nemá používanie smartfónu, či sledovanie monitora pred spaním žiadny negatívny vplyv, informoval portál Android Authority. To je vo výraznom rozpore s tým, čo sa tvrdilo doteraz.

Žiadny dôvod na obavy?

Vzorka ľudí pochádzala z Írska, USA a Spojeného kráľovstva. No namiesto klasického výskumu pomocou dotazníka, v ktorom by sa sledovali návyky, bol využitý systém špeciálneho denníka, do ktorého si v reálnom čase zapisovali údaje, keď používali smartfón, tablet či iné zariadenie, ktoré produkuje modré svetlo.

Bolo to hlavne z dôvodu, že v prípade klasického dotazníku len tretina respondentov poskytuje presné údaje, nakoľko až 42 % opýtaných výsledky nadhodnocuje a 26 % ich podceňuje a uvádza tak nižší čas, než aký reálne strávili pri používaní elektronických zariadení.

Celý výskum si môžeš v angličtine pozrieť na tomto odkaze, no výsledok je taký, že týmto skúmaním sa nezistil žiadny negatívny vplyv z používania zariadení, ktoré produkujú modré svetlo. Avšak tým že to nemá negatívny účinok neznamená, že ide o pozitívny efekt. Koniec koncov, ak by modré svetlo bolo neškodné, výrobcovia by sa mohli vykašľať na rôzne filtre, či na výrobu špeciálnych šošoviek, ktoré sa toto svetlo snažia eliminovať.

Prečítaj si tiež
Ako ovplyvňuje používanie smartfónov pred spaním kvalitu nášho spánku?

Ide však o veľmi zaujímavý výsledok, ktorý bude musieť byť potvrdený ďalšími meraniami. Hoci modré svetlo nikomu priamo neubližuje, minimálne dopad na kvalitu spánku je jasne viditeľný. Overiť si to môžeš jednoducho aj ty. Skús chodiť celý týždeň spať bez toho, aby si predtým pozeral televízor, hral sa na PC či sledoval novinky prostredníctvom smartfónu. Namiesto toho si prečítaj zaujímavú knihu a výsledok uvidíš takmer okamžite.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom