Každý z nás vlastní mnoho elektronických zariadení, či už ide o smartfóny, notebooky alebo tablety. Ich obrazovky však vysielajú svetlo, ktoré sa skladá z niekoľkých zložiek. Najškodlivejšou je tzv. „modré svetlo“, ktoré dokáže ovplyvniť nielen náš zrak. Ako veľmi však toto žiarenie, ktoré je vôkol nás, vplýva na náš spánok? 

Ľudské telo je zvyknuté na akýsi biorytmus, ktorý zahŕňa aj pravidelný čas pre spánok. Ten je podnecovaný vonkajšími vplyvmi a signálmi ako je napríklad teplota, denné svetlo či ročné obdobie. Všetky tieto faktory ovplyvňujú to, akým spôsobom naše telo a mozog vnímajú potrebu spánku. Denné svetlo hrá jednu z najdôležitejších úloh pri prirodzenej regulácii biorytmu človeka. Čo sa však stane, ak pred spaním používame zariadenia, ktoré vyžarujú modré svetlo?

zdroj fotografie: Positive Truth

Iba pár minút používania smartfónu pred spaním môže zmiasť náš biorytmus a v čase, kedy by sme mali zaspávať, ostáva náš mozog v bdelom stave. Pre správne uvoľňovanie melatonínu, čo je látka zodpovedná za prirodzený spánkový cyklus, by sme sa tak mali až 3 hodiny pred spaním vyhnúť účinkom modrého svetla. V modernom svete je však takéto odlúčenie od našich milovaných zariadení takmer nemožné. Vedci dokonca skúmali aj vplyv modrého svetla na organizmus človeka za použitia špeciálnych okuliarov s filtrom, ktorý mal túto nežiadúcu zložku odstrániť.

zdroj fotografie: Weibo

Nenechaj si ujsť
V ponuke Xiaomi už môžeme nájsť aj okuliare! Táto novinka dokáže ochrániť zrak filtrovaním modrého svetla a UV žiarenia

Výsledok bol skutočne prekvapujúci. Okuliarom s filtrom modrého svetla sa totiž podarilo zamedziť vplyvu tohto žiarenia na uvoľňovanie melatonínu pred spaním. Iným riešením však môže byť aj špeciálny režim obrazovky, ktorý dnes už obsahuje mnoho nových smartfónov. V tejto funkcii je výrazne ovplyvnený odtieň farieb, čím sa znižuje množstvo modrého svetla, ktoré vplýva na používateľa. Miesto snehovo bielej tak bude mať obrazovka nádych teplejších farieb, no vďaka tomu sa minimalizuje vplyv modrého svetla.

zdroj fotografie: CNET

Predchádzajúce riadky predstavujú modré svetlo iba ako škodlivú zložku, no nie je tomu tak. Na prekvapenie má toto svetlo na človeka aj pozitívne účinky. Pred časom bol vykonaný experiment, v ktorom boli účastníci vystavení rôznemu typu kancelárskeho osvetlenia. Zistilo sa, že tí, ktorí boli vystavení modrému svetlu, vykazovali vyššiu produktivitu a celkovo mali lepšiu náladu. Dokonca tento experiment neovplyvnil ani kvalitu ich spánku, keďže modrému svetlu boli vystavení iba počas dňa.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú