S pandémiou koronavírusu bojuje celý svet. Niektoré krajiny sú na tom lepšie, iné naopak podstatne horšie. Do boja sa púšťajú aj technologické spoločnosti, ktoré sa snažia vyvíjať rôzne aplikácie či iné nástroje, ktoré by dokázali zmierniť šírenie vírusu.

Aktuálne je najzasiahnutejšou oblasťou koronavírusom Európa spolu so Spojenými štátmi americkými. Faktom aj naďalej ostáva, že s koronavírusom sa najlepšie popasovali krajiny ako Taiwan či Južná Kórea či Hong Kong.

Pomôcť môžu technológie

Prečo to tak je? Miera dopadu koronavírusu na obyvateľstvo závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je aj skoré prijatie vládou stanovených opatrení. Nemalú úlohu v boji s koronavírusom však zastávajú moderné technológie, ktoré sú mnohokrát terčom kritiky, no veľkou mierou sa vedia pričiniť o zníženie následkov.

A práve toto je dôvod, prečo spomínané krajiny zvládajú krízu najlepšie. Používajú totiž technológie, ktoré dokážu výrazne pomôcť v mnohých oblastiach. Hovoriť môžeme napríklad o rôznych aplikáciách, ktoré kontrolujú karanténu, či sledovanie dodržiavania nosenia rúšok prostredníctvom bezpečnostných kamier.

Zaujímavé riešenie zo Slovenska

Zaujímavé riešenie vyvinula slovenská spoločnosť BRAIN IT. Ich riešenie dokáže upozorniť na zabudnuté, respektíve nesprávne nasadené ochranné rúško. Aplikáciu PAULA je možné napojiť na väčšinu typov kamier a je dostupná v dvoch verziách. Výhodou je, že na jej používanie nie je potrebné internetové pripojenie.

Aplikácia funguje od 1. apríla (nebol to žart) a k dispozícii je pre všetkých. Vývoj trval 4 dni, avšak dosiahnutie takéhoto krátkeho času je zapríčinené použitím súčastí z inej aplikácie ANNA (Detekcia štádia rakoviny) a využitím dlhoročných skúseností v tejto oblasti. Spoločnosť k dnešnému dňu eviduje už stovky stiahnutí aplikácie.

„Vývoj aplikácie bola naša iniciatíva, snaha pomôcť v tejto náročnej situácii, v ktorej sa ocitlo nie len Slovensko, ale celý svet. Chceme pomáhať, ale aj ekonomicky. Pri potravinách, kde pracovník SBS musí 13 hodín sedieť, tak len pri minimálnej mzde bude strata obchodu okolo 1 700 EUR mesačne, čo si malý podnikatelia nemôžu dovoliť.

Predstavte si reťazec supermarketov alebo obchodov, ktorý má 150 pobočiek. Tam by bola mesačná strata približne 250-tísíc EUR. My nechceme ani cent, chceme len, aby naša ekonomika fungovala,“ povedala pre FonTech.sk šéfka marketingu spoločnosti BRAIN IT, Mgr. Aneta Bakulová.

Stačí lacný počítač a jednoduchá kamera

Aplikáciu je možné použiť všade tam, kde je nutnosť kontrolovania ľudí s nasadeným rúškom. Stačí mať k dispozícii akúkoľvek kameru, ktorá sa pripojí k počítaču. Poslúžiť môže aj web kamera z notebooku či iná pripojiteľná IP kamera. Môže sa dokonca použiť aj lacný počítač, ktorý sa postaví na stojan pred dvere obchodu alebo kancelárie. Cieľom aplikácie nie je podľa predstaviteľov spoločnosti robiť policajta, ale upozorniť, že človek na rúško zabudol.

PAULA je umelá inteligencia a používa počítačové videnie, ktoré zjednodušene povedané umožňuje počítaču vidieť to, čo vidí človek. Aplikácia dokáže zaznamenať tvár človeka a zároveň vyhodnotiť, či má nasadené ochranné rúško. Ak ho nemá, aplikácia na túto skutočnosť upozorňuje zvukovým signálom.

V súčasnosti je dostupná v dvoch verziách. Štandardná verzia dosahuje veľmi vysokú presnosť, avšak je zároveň aj náročnejšia na hardvér. Jej použitie je vhodné na veľkých priestranstvách alebo supermarketoch. Existuje však aj odľahčená verzia, ktorá dokáže fungovať prakticky na akomkoľvek počítači, a to v reálnom čase. Počas vývoja dosahovala aplikácia úspešnosť na úrovni 90 – 95 % v závislosti od verzie a použitej kamery.

Aplikácia bola ponúknutá aj primátorom väčších miest

V súčasnosti je vyvinutá aj beta verzia PAULA Online, ktorá funguje na rovnakom princípe, no ide o klient-server riešenie. Táto forma nebude na stiahnutie, nakoľko je potrebná zložitejšia implementácia v podniku. Spoločnosť BRAIN IT tvrdí, že aktuálne pracujú na zdokonaľovaní, pričom chýbať nebudú nové funkcie, ako napríklad počítanie ľudí v prevádzke či možnosť zmeny výstražného zvuku.

Spoločnosť taktiež spolupracuje aj s firmou Morez Group na prepojení aplikácie s turniketmi. Okrem toho je v pláne využívať aj špeciálne termokamery, ktoré by sa mohli využívať v nemocniciach. Paula je dostupná pre širokú verejnosť, pričom v rámci komunikácie boli oslovení aj primátori najväčších slovenských miest. Najvyššie štátne inštitúcie spoločnosť nekontaktovala, no neurobili tak ani štát. Skvelé na tom všetko je, že PAULA je zadarmo.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP