YouTube je plný najrôzneších videí, medzi ktorými sa nachádza aj množstvo rozličných návodov. Scotty Allen si pred niekoľkými mesiacmi postavil svoj vlastný iPhone 6S z komponentov z malých čínskych obchodov v Šen-čene. Oplatilo sa mu to?

Smartfóny z dielne Apple nie sú práve najlacnejšou záležitosťou a mnohí si tieto drahé kúsku nemôžu dovoliť. Scotty sa však poobzeral po rôznych možnostiach, aby zistil, či sa dá postaviť starší iPhone 6S za nižšiu cenu ako je tá v predajniach. A skutočne sa mu podarilo z vybraných súčiastok postaviť tento model za približne 300 dolárov. Od realizovania projektu už ubehla nejaká doba a tento pán sa stal veľmi populárnym. Mnohí fanúšikovia sa ho začali vypytovať rôzne otázky, no najčastejšou z nich bola práve tá, kde sa zaujímajú o skutočnú cenu, za ktorú si dokázal postaviť zo súčiastok svoj iPhone 6S.

Stojí to za to?

Odpovedí je v skutočnosti hneď niekoľko, no tá, ktorú chcú všetci počuť, je 300 dolárov. Toľko totiž Scotty zaplatil za všetko, čo k vybudovaniu vlastného iPhonu 6S potreboval. Realita je však iná a celkovo v tomto odvážnom projekte minul viac ako 1000 dolárov. Do tejto sumy spadajú ceny za náhradné súčiastky, špeciálne nástroje či dokonca návody a knihy, ktoré potreboval. Je však takýto spôsob výhodný a oplatí sa poskladať si vlastný iPhone 6S? Rozhodne nie.

Nenechaj si ujsť
Chlapík si vlastnoručne vyskladal značkový smartfón len zo súčiastok, ktoré kúpil na potulkách Čínou. Stálo ho to len zlomok z normálnej ceny

Originál z dielne Apple je lepšou voľbou

Cena nového modelu v najvyššej verzii so 128 GB internou pamäťou sa aktuálne na slovenskom trhu pohybuje na úrovni okolo 600 €. Takto vybavený, no používaný kúsok môže záujemca zohnať už za menej ako 400 €, a preto sa rozhodne neoplatí investovať ďalšie peniaze do budovania vlastného zariadenia. Majiteľ sa tak pri používaní môže spoľahnúť, že jeho iPhone 6S bol skutočne vyrobený v továrni Apple. Nemusí sa báť ani poškodenia dôležitých súčiastok pri kompletizácií, čo by len navýšilo cenu samotného smartfónu.

Scotty Allen síce dostal skutočne zaujímavý nápad ako získať iPhone inou cestou ako z predajne, no rozhodne nebol najlacnejší. Kto by sa teda rozhodol pre kúpu tohto alebo novšieho modelu, mal by sa spoľahnúť na tie, ktoré sú a budú vyrobené v továrni Applu. Ak však nemáš dostatočný rozpočet, ideálnym riešením sú používané kúsky z bazárov. Tam je možné nájsť aj modely vo novom stave za výrazne nižšie ceny ako v predajniach.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom