Aj technicky zdatnejší používatelia smartfónov sa len málokedy púšťajú do ich rozoberania. Vo vnútri týchto zariadení sa totiž nachádza veľké množstvo malých komponentov, ktoré sa mnohokrát ťažko zháňajú. To však neplatí pre ďalekú Čínu, kde sa Scotty Allen rozhodol poskladať si svoj vlastný iPhone 6S. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Celý priebeh svojho projektu zachytil na videu. Všetko začalo hľadaním tých správnych komponentov u čínskych (neautorizovaných) predajcov súčiastok pre iPhone 6S. Na poskladanie vlastného smartfónu je potrebné poriadne množstvo súčiastok od obyčajných skrutiek, až po displej či kryt zariadenia. Všetky potrebné komponenty Scotty kúpil v malých obchodoch s elektronickými súčiastkami, ktoré sú v Číne takmer na každom rohu. Najväčším problémom však bola základná doska.

zdroj fotografie: Scotty Allen

Nenechaj si ujsť
Aj tvoj starší iPhone môže vyzerať ako luxusná verzia iPhone 7. Stačí ti k tomu len málo

Spočiatku sa Scotty snažil o výrobu vlastnej matičnej dosky, no spájkovanie veľkého množstva súčiastok mu dalo zabrať, a tak to vzdal. Miesto toho si kúpil opravenú základnú dosku priamo z obchodu, kde na ňu predajca dokonca poskytoval záruku. Prvý kus obsahoval menšiu chybu, no vďaka záruke ju reklamoval a predajcu mu ju ochotne vymenil. Kompletizácia celého iPhonu 6S je nesmierne náročným projektom, no výsledok stojí za to! Všetky komponenty pre iPhone 6S stáli v Číne približne iba 280 €.


zdroj fotografie: Scotty Allen

Ak by sme však do tejto sumy zarátali aj cenu nástrojov a všetky pokazené súčiastky, tak by sa výsledná čiastka vyšplhala aj nad 1000 €. Napriek vysokým nákladom je tento projekt dôkazom, že Čína je rozmanitou krajinou, kde nič nie je nemožné. „Čínsky trh s komponentami pre smartfóny ma naozaj fascinoval. Keď niekto navrhol či je možné poskladať si vlastný smartfón len zo súčiastok z čínskych obchodov, okamžite som sa chytil príležitosti, aby som pochopil, ako to tu vlastne funguje.“ – Scotty Allen

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
21%
Páči sa mi to
64%
Chcem to
2%
Mám to
7%
Nepáči sa mi to
5%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]
 • Taťka Šmoula

  Clanok o nicom… teraz kupis 6S za 300€
  „Suciastok“ vela netreba. Myslim, ze aj za menej by som to vyskladal.

  • peterpan

   kde vidis 6S za 300? stale je cena cez 500 https://mobilne-telefony.heureka.sk/apple-iphone-6s-32gb/

   • Taťka Šmoula

    Napisal si uplny blud. Ako mozes porovnavat cinsku zlatatinu neoriginalnych dielov bez zaruky s funglovkou? Dmnc.

  • cretino

   ..nie len ze za menej, ale by ti za sacok suciastok aj ostalo :)

 • lobusko

  zlomok ceny? stál ho 280 € a ako píšte, možno aj 1000. Tak hádam nebudeme hovoriť o zlomku ceny. Dajme polovičnú cenu, ale nie zlomok.

  • Meno

   Kktus

  • Meno

   Aj polovica je zlomok ;-) 1/2

 • Manas

  no a ma aj funkčný odtlačok kežde zakladna doska je sparovaná s homebuttonom, a prečo nedal aj ceny za kolko čo kupil??? a potom aj ta kvalita???? da sa kupit lcd aj za 20€ ale ta kvalita je aj taka…. članok oničom

 • peter

  to ze je cena novych 500 neznamena ze ten vyskladany ma taku hodnotu, este napis ze aj zaruku ma :D …ten telefon mozes cenovo porovnavat akurat tak s cenami pouzivanych telefonov a nie s novym….

 • Taťka Šmoula

  Uz si vytriezvel? :-D Niekolko kusov 6S som kupil od 250 do 300€ ;-) A len Vasou hlupostou za to davate 2 az 3x tolko.

  • peterpan

   Cez bazos určite.. z druhej ruky a používaný ?

   • Taťka Šmoula

    A kto pisal o novom? V clanku sklada iphone z neoriginalnych dielov, pripadne z pouzivanych originalov. Blik.