Vývoj vesmírnej lode Starship napreduje sľubným tempom a za uplynulé týždne sa spoločnosti podarilo dosiahnuť hneď dva významné ciele, ktorými sa posunula ďalej. V priebehu mesiaca sa 2-krát uskutočnil „hop“ test dvoch takmer identických prototypov. SpaceX čaká skúška prepracovanejšej verzie prototypu Starship, ktorý už dostane reálnejšie kontúry. Video znázorňuje, ako bude prebiehať.

Za posledný rok sa táto spoločnosť Elona Muska posunula vo vývoji vesmírnej lode Starship poriadne ďaleko. Základňa Boca Chica v Texase prešla veľkými zmenami a na mieste, kde ešte pred rokom prebehol prvý test zmenšenej verzie lode pomenovanej ako Starhopper, sa pred pár týždňami uskutočnil prvý skok prototypu SN5, ktorý úspešne vyletel a pristál.

Prototypy Starshipu začali „skákať“

Podstatou takýchto „hop“ skúšok nie je primárne poukázať na schopnosť vzletu prototypov, ale získať ďalšie skúsenosti a dáta z takýchto štartov. Analýzou a zlepšovaním celého štartovacieho procesu potom môže SpaceX vylepšovať budúce skúšky.

Koniec koncov aj sám Musk potvrdil, že pre úspešné napredovanie vo vývoji vesmírnej lode chcú dospieť do bodu, kedy vykonajú aj viacero takýchto „hop“ testov za deň. Prvou lastovičkou v tejto oblasti bol už spomínaný prototyp SN5, ktorý vzlietol do výšky 150 m a pristál na neďalekej plošine na základni ešte 5. augusta.

Veľký úspech otvoril SpaceX dvere k ďalšiemu takémuto testu, ktorý však nasledovne absolvovala takmer identická verzia prototypu SN6. Tá zopakovala „hop“ test s úspešným výsledkom 3. septembra, teda necelý mesiac po prvom skoku.

SpaceX opäť zničí ďalšiu nádrž

Už v auguste však Elon Musk avizoval test prototypu, ktorý bude vybavený aj ďalšími prvkami konštrukcie a poletí do výšky niekoľkých kilometrov.

Taktiež poznamenal, že SpaceX uskutoční aj test prototypu SN7.1, ktorý je druhou verziou nádrže SN7 (testovaná ešte v júni 2020) z novej zliatiny. Po júnovom teste sa preukázali pozitívne vlastnosti novej ocele 304L, ktorá mala zmenšiť krehkosť konštrukcie nádrže.

Nová verzia SN7.1 má byť pritom vyrobená z obdobného materiálu, avšak s malými metalurgickými zmenami, ktoré jej pomôžu dosiahnuť lepší výsledok, informuje Teslarati. Nedávno absolvovala kryogénny test, pri ktorom sa otestovala štrukturálna integrita konštrukcie.

Ďalšie testovanie bude neskôr zahŕňať opakovaný kryogénny test a následne sa podrobí tlakovému testu, pri ktorom má byť zničená, no týmto spôsobom chce Spacex otestovať limity konštrukcie.

Testovanie prototypov však bude pokračovať aj očakávaným letom verzie SN8, ktorá bude doteraz najpokročilejším prototypom lode Starship.

Už z predošlých vyjadrení Elona Muska v auguste tohto roka je známe, že tento prototyp bude vybavený aj aerodynamickým krytom (nosom) a ovládacími klapkami, čím sa bude doteraz najviac približovať očakávanej podobe finálneho Starshipu.

Onedlho sa máme dočkať štartu najlepšieho prototypu Starship SN8

Prototyp SN8 by mohol byť podľa nedávnych informácií od Elona Muska na Twitteri pripravený už do konca tohto týždňa a následne by absolvoval statický štart, kontrolu, opakovaný statický štart a až potom by vyletel do výšky zhruba 18 km, z ktorej by zostúpil a pristál na vopred určenom mieste. Podľa Muskových tvrdení sa tak máme skutočne na čo tešiť.

Celý priebeh tohto očakávaného testu bol znázornený aj na renderovanom videu, ktoré verne napodobňuje dianie od štartu, cez vzlet, až po pristátie prototypu SN8.

Musk tento render komentoval s upresnením, že pristávacie nohy prototypu budú väčšie a v motorovom priestore sa bude nachádzať viac komponentov. Tak či onak, priložené video reprezentuje test, ktorý by sme v reále mohli vidieť už o niekoľko dní či v najbližších týždňoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom