SpaceX sa v posledných dňoch sústredil nielen na návrat astronautov z testovacej misie Demo-2, ale prioritne aj na vývoj vesmírnej lode Starship. Tej sa podarilo po niekoľkých odkladoch a nedávnej chybe absolvovať dôležitý test, ktorý posúva spoločnosť vo vývoji opäť o krok vpred. Najnovší prototyp Starship SN5 počas dnešného rána poprvýkrát vyletel do vzduchu pri tzv. „hop“ teste. Vzlietol do výšky 150 m a úspešne pristál, informuje Space.

Spoločnosť si týmto testom pripísala ďalší úspech pri vývoji vesmírnej lode, ktorá má jedného dňa dostať ľudí opäť na Mesiac a poprvýkrát v histórii aj na Mars.

Ešte pred necelým rokom bola pritom testovaná menšia verzia prototypu pomenovaného ako Starhopper, ktorý bol rovnako podrobený takémuto testu.

Starship má za sebou prvý krátky let

Tentokrát však SpaceX chcel vyletieť do vzduchu s takmer plnou verziou lode Starship. Prototypu SN5 chýbala už len vrchná časť, miesto ktorej bola využitá kocka na vrchu konštrukcie simulujúca špičku. Počas testu bol prototyp vybavený len jediným motorom Raptor. Pôvodne sa mal test uskutočniť ešte cez víkend, no došlo k zdržaniu. Včerajší pokus o let pritom zastavil nečakaný problém.

Dnešný štart, ktorý sa odohral len pred pár hodinami, zvládol Starship SN5 na výbornú a vyletel do výšky 150 m. Vo vzduchu sa však od miesta štartu pohyboval do strany a po približne 40 sekundách letu pristál na neďalekej plošine. Tesne predtým sa ešte vysunuli pristávacie nohy, vďaka ktorým prototyp úspešne dosadol na zem.

SpaceX plánuje ďalšie testovacie lety aj do väčších výšok

Plnohodnotný Starship vo svojej finálnej verzii však bude vybavený 6 motormi Raptor, pričom každý z nich dokáže vyvinúť ťah až 2 MN. Vesmírna loď bude potom umiestnená na vrchu obrovskej rakety Super Heavy, ktorú bude poháňať ďalších 31 motorov Raptor.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk oznámil zamestnancom: Starship je našou novou hlavnou prioritou

Celkovo bude Starship s raketou vysoký až 120 m a široký 9 metrov. Úspešný „hop“ test je len prvým zo série ďalších krátkych letov, ktoré budú podľa Muska v budúcnosti nasledovať, aby sa vylepšil štartovací proces. Následne bude prototyp lode Starship podrobený letom do väčších výšok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú