Dnes v skorých ranných hodinách spoločnosť SpaceX vo svojej základni Boca Chica v Texase uskutočnila ďalší test rakety Starhopper. Tá tentokrát úspešne zvládla svoj prvý „voľný let“ a spoločnosť je tak znova o krok bližšie k letom mimo atmosféru.

Ako informoval portál Wired, Elon Musk potvrdil úspešný test lode Starhopper, ktorá tak má za sebou svoj prvý voľný let. Celý test prebiehal na území základne Boca Chica iba már metrov nad Zemou. Plán bol taký, že loď vzlietne do výšky 20 metrov, mierne sa posunie a následne pristane o kúsok ďalej od miesta vzletu. Po zapálení motora však okolie lode zahalil hustý dym a plamene, takže priebeh nebolo možné zreteľne sledovať, no inžinieri označili test za úspešný.

Portál The Verge informuje, že tento test mal predovšetkým za úlohu preveriť nový motor Raptor od SpaceX, ktorý bude v budúcnosti poháňať aj najväčšiu loď Starship. Pri teste bol na spodnej časti Starhoppera namontovaný iba jeden takýto motor, čo stačilo k tomu, aby sa loď na 15 sekúnd pohodlne vzniesla do vzduchu.

Deň predtým bol rovnaký test prerušený z dôvodu, že ešte pred vzletom začala horieť samotná loď. Nikto zo spoločnosti však zatiaľ neoznámil príčinu požiaru, no ten údajne nebol nijak veľký a samotnú loď nepoškodil. Aj preto bolo možné test zopakovať.

Ďalšie plány spoločnosti SpaceX sú veľmi prosté. V nasledujúcich týždňoch by mali inžinieri doladiť detaily, ktoré sa zistili pri dnešnom teste a ďalším míľnikom má byť let do výšky 200 metrov. Elon sa tiež netají tým, že v priebehu nasledujúcich mesiacov by chcel svoju vesmírnu loď dostať už na obežnú dráhu Zeme. Ak pôjdu všetky testy tak hladko ako tento posledný, zrejme sa mu to aj podarí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom