Len včera sme sa konečne dočkali revolučného satelitného internetu Starlink aj na Slovensku. Prináša so sebou však množstvo otázok, na ktoré potrebujú potenciálni zákazníci vedieť odpovede. Od parametrov, ceny a požiadaviek až po proces vrátenia.

Vyberáme to najdôležitejšie, čo nesmieš prehliadnuť, ak Muskovu službu zvažuješ.

Čo vlastne Starlink ponúka?

Starlink ponúka internetové pripojenie pomocou antény komunikujúcej s obrovskou konšteláciou satelitou na nízkej obežnej dráhe Zeme. Momentálne poskytuje rýchlosti až do 200 Mbps, v niektorých prípadoch dokonca viac. Latencia sa môže líšiť podľa polohy, či občas kolísať od 40 ms vyššie.

Konštelácie však zatiaľ nie je hotová a SpaceX sa chystá vyniesť na orbit ešte ďalšie tisícky satelitov, čím chce dosiahnuť nielen oveľa vyššiu rýchlosť prenosu dát, ale tiež latenciu do 20 ms. Služba je určená najmä pre odľahlé oblasti, ktoré nemajú prístup k lepšiemu, typicky optickému internetovému pripojeniu a pre riedko osídlené oblasti.

Starlink

Aké sú presné náklady?

Z dlhodobého hľadiska je najvyšší mesačný poplatok, ktorý je momentálne na Slovensku 99 €. I tak však touto cenou zásadne podkopáva svoju konkurenciu – nemôžeš ho totiž porovnávať s klasickými providermi domáceho internetu. Oproti tým satelitným naozaj ponúka  neporovnateľne lepšie parametre. Napríklad Viasat si za dátovo obmedzenú službu účtuje asi 130 € mesačne, pričom je zároveň stále pomalý a má veľmi vysokú latenciu, rádovo v stovkách ms, píše RSINC.

Rezervácia služby Starlink vyjde zákazníka na 87 €. Táto suma sa následne odpočíta od ceny hardvéru a dopravy. Všetky bežne potrebné komponenty stoja 499 € a ich doprava ďalších 87 €. Celkovo sa tak pri finálnom potvrdení objednávky vyšplhá cena, vrátane zálohy, na asi 583 €, plus mesačný poplatok.

Ako funguje montáž a spustenie?

Hardvér je navrhnutý tak, aby ho dokázal zostaviť ktokoľvek. Pomocou aplikácie Starlink si zákazník skontroluje oblohu, keďže anténa potrebuje komunikovať so satelitmi.

Firma dodáva k anténe aj potrebný sieťový kábel, router, zdroj napätia a stojan na anténu, ktorý však nemusí byť nutný. Existuje totiž viacero možností montáže a v prípade záujmu o iné zostavenie, než pomocou trojnohého stojanu (napríklad montáž na zvislú stenu) je potrebné navštíviť online obchod Starlink.

Momentálne firma podporuje službu na fixných adresách, v budúcnosti však chce dodávať internetové pripojenie aj pohybujúcim sa lietadlám, lodiam či väčším autám. V prípade menších áut zatiaľ ostáva táto možnosť vo fáze experimentovania.

Vydrží anténa vplyvy počasia?

Komunikačná anténa, ktorú Musk prezýva „UFO na paličke“, môže na prvý pohľad pôsobiť krehko a zákazník o jej životnosti napríklad pri silnom krupobití zapochybuje. Ako však firma na svojej webovej stránke ubezpečuje, systém je navrhnutý tak, aby krupobitiu odolal. A tiež silnému dažďu, extrémnemu teplu a snehu, ktorý dokáže roztopiť zabudované vyhrievanie.

Zároveň však podotýka, že nie je navrhnutý na zvládanie „hurikánov, tornád, zemetrasení, meteorov, dinosaurov a iných extrémnych síl prírody“. Pochopiteľne.

Aké sú podmienky?

Napriek tomu, že ide o jedinečnú službu a vôbec prvú, ktorá je dostupná s tak dobrými parametrami, žiadne vážne a mätúce podmienky na zákazníka nemá. Je nutné riadiť sa všeobecnými pravidlami a ak si má dať zákazník na niečo naozaj pozor, je to nelegálne sťahovanie obsahu.

Starlink/SpaceX

Ako sme už totiž upozorňovali, majiteľ alebo tvorca takéhoto obsahu si môže nelegálnu činnosť všimnúť. Starlink v takýchto prípadoch najprv zasiela upozornenie, v prípade opakovania priestupku však hrozí zrušenie služby.

V prípade zahraničných operátorov nejde o nič nezvyčajné. Hoci na Slovensku sa s tým nestretávame, Starlink vlastne je operátorom mimo SR, takže musíš pristúpiť na „západné“ pravidlá. Existuje však riešenie, ako svoju aktivitu pred každým providerom, a teda aj Starlinkom, skryť. Môže ním byť napríklad VPN.

Je možné službu dočasne prerušiť?

Áno, Starlink je možné dočasne prerušiť pomocou webovej stránky, pričom zákazník nemusí vykonávať mesačné platby a ak chce v budúcnosti s týmto internetom pokračovať, môže si hardvér nechať.

Ako je to s vrátením?

Hardvér je možné vrátiť firme do 30 dní od jeho obdržania, v prípade, že je nepoškodený a nachádza sa v pôvodnom balení. Starlink v takomto prípade vráti všetky peniaze, vrátane zálohy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú