Satelitné internetové pripojenie od SpaceX už vyšlo z beta testovania a je dostupnejšie pre čoraz väčší počet ľudí. Popri iných krajinách funguje aj v susednom Česku, kde začali prví zákazníci dostávať svoje objednávky.

Medzi nimi bol aj šéf Avastu, Ondřej Vlček, ktorý jeho fungovanie a inštaláciu popísal v komentári pre český portál CzechCrunch. Satelitný internet využíva na svojej chate blízko bavorských hraníc.

Starlink internet už naplno funguje aj v Česku

Beta test internetu Starlink bol otvorený ešte na jeseň minulého roka a od tej doby sa do testovania zapojili tisícky používateľov vo viacerých krajinách, ktorí si mohli vyskúšať, ako také satelitné internetové pripojenie od SpaceX funguje.

Postupom času sa podľa týchto skúseností ukazovali jeho výhody, ale aj nedostatky, ktoré by sa mali postupne odstrániť.  A nakoľko je už Starlink internet mimo beta testu, zariadenia potrebné pre pripojenie začali dostávať aj ostatní zákazníci spoločnosti.

SpaceX

V Česku odštartovalo doručovanie začiatkom októbra, kedy hlásili dodávky objednávok prví zákazníci. Ďalší záujemcovia sa už môžu oficiálne registrovať na webe Starlink.com, kde po novom dostanú ceny platné pre český trh aj s DPH.

Podľa oficiálneho cenníka tak hardvér pre pripojenie k satelitnému internetu od SpaceX vyjde v Česku na 12 999 Kč, za dopravu zákazník zaplatí 1599 Kč a mesačný poplatok za internet ho potom vyjde na 2579 Kč, pričom pri objednávke skladá aj depozit v rovnakej sume. Pomerne drahé internetové pripojenie ale nebude pre každého.

Možnosti pripojenia si medzi prvými vyskúšal aj šéf Avastu

Jeho hlavnou úlohou je priniesť internet všade tam, kde nedosiahne konvenčné internetové pripojenie od ostatných providerov. Komunikácia cez satelit má však aj svoje nedostatky. Na vlastnej koži si to vyskúšal šéf Avastu, ktorý svoj Starlink internet zapojil na chate, kde nemal dostatočný prístup ani k 2G pripojeniu.

Podľa jeho vyjadrení v komentári pre CzechCrunch je objednávka zariadení od SpaceX doručovaná v objemnej krabici, kde väčšinu miesta zaberá najmä veľká kruhová anténa. V balení je samozrejme aj router a ďalšie príslušenstvo potrebné k správnej inštalácii. Tá je však podľa slov Vlčeka „blbuvzdorná“ a zvládnuť by ju mal úplne každý.

NEPREHLIADNI
Zmenu nikto nečakal. Starlink dostáva úplne nový dizajn, je odolnejší a skrýva tajomstvá

Po správnom zapojení a inštalácii zariadení sa systém začne automaticky konfigurovať a inštalovať aktualizácie. To všetko prebieha bez používateľského zásahu. Po dokončení procesu dostane používateľ upozornenie, že je systém pripravený.

K dispozícii je tiež vlastná mobilná aplikácia. Šéf Avastu pri testovaní tohto pripojenia dosiahol podľa meraní v odľahlej oblasti rýchlosti na úrovni do 120 do 200 Mbps pri latencii zhruba 60 ms.

Pre bežnú prevádzku, vrátane real-time videokonferencií to problém nie je, ale pokiaľ hráte napríklad online multiplayer hry a ste v tom naozaj dobrí, môže to už byť problém,“ skonštatoval používanie Starlink internetu pre CzechCrunch Ondřej Vlček.

SpaceX tak aj v susednom Česku dokázal presadiť výhody satelitného internetu SpaceX, ktorý je dostupný pre stále väčší počet zákazníkov. Čakanie na objednávku sa však môže mnohým zákazníkom, vrátane Slovákov, predĺžiť.

Ani SpaceX sa totiž nevyhol globálnej kríze, ktorá ovplyvnila rýchlosť vybavovania objednávok. „Nedostatok kremíka oddialil našu produkciu, čo postihlo našu schopnosť vybavovať objednávky,“ informuje Starlink na webovej stránke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú