Dlho očakávaný vesmírny internet Starlink od kozmickej spoločnosti SpaceX, za ktorou stojí Elon Musk, má konečne dobré správy aj pre Slovensko. Po takmer roku čakania a problémoch s komponentami rozposlala zákazníkom emailové správy, v ktorých vyzýva na potvrdenie objednávky. Ďalšie satelity pritom firma vyniesla práve teraz.

Skôr, ako sme čakali

Pri vykonaní rezervácie začiatkom roka 2021, predpokladané vybavenie objednávky firma odhadovala na začiatok roka 2022. Vo svete sa však stalo skutočne mnoho a kvôli polovodičovej kríze Starlink upozorňoval, že môže vybavovanie objednávok značne meškať.

K tomu však, podľa všetkého, napriek tomu nedošlo a už 6 dní po začiatku roka dostávame skvelé správy. Starlink požaduje vybavenie objednávky do 7 dní od obdržania emailovej správy, pričom ak tak zákazník neučiní, bude mu vrátená plná záloha vo výške 87 €.

Starlink

V prípade súhlasu sa táto čiastka odpočítava od celkovej zariaďovacej sumy, tá je však pre väčšinu Slovákov nezmyselne vysoká. Okrem zálohy je totiž nutné zaplatiť až 495,47 € za hardvér v podobe antény a príslušenstva, pričom v cene je započítaná aj doprava vo výške 84 €. Napriek vysokej cene hardvéru na ňom SpaceX prerába a len nedávno ohlásil veľkú zmenu dizajnu, kvôli ktorej sa s okrúhlymi anténami rozlúčime.

Nepoteší ani poplatok

Pochopiteľne, ako býva pri takýchto službách zvykom, je potrebný aj mesačný poplatok za jej poskytovanie. V tomto prípade je to až 99 € mesačne, čo sa môže zdať ako prehnané. Obzvlášť za internet, ktorý sa rýchlosťou a odozvou ani zďaleka nevyrovná oveľa lacnejšej optike.

Je však dôležitá skutočnosť, že Starlink je dostupný prakticky kdekoľvek a je určený najmä pre odľahlé lokality, ktoré nemajú prístup k iným možnostiam. Mesačný poplatok mal navyše časom klesnúť, služba však už beta testovanie ukončila a s jeho výškou sa nič nestalo.

SpaceX

Ešte má však pred sebou dlhú cestu a stále sa nachádza na svojom začiatku. Na orbite má SpaceX necelé dve tisícky satelitov Starlink a chce ich tam vyniesť ešte desaťtisíce, čím zabezpečí stabilné a rýchle pripojenie na úplne celej Zemi, vrátane oceánov.

Financovanie kolonizácie Marsu

V Česku táto služba funguje už niekoľko týždňov a zákazníci sú, okrem ceny, spokojní. Starlink takto v Česku zachránil aj internetové pripojenie šéfa Avastu na odľahlej chate, kde dosiahol rýchlosť prenosu až 200 Mbps, latenciu však asi 60 ms, čo je síce postačujúce pre väčšinu činností, nie však napríklad pre hranie mnohých multiplayerových hier.

Z dlhodobého hľadiska je táto satelitná konštelácia dôležitá najmä pre financovanie kolonizácie Marsu, ktorá sa stala snom Elona Muska a SpaceX ju z peňazí z vynášania satelitov a astronautov zafinancovať len tak nedokáže.

SpaceX/Flickr

Starlink však vstupuje na trh s obrovským potenciálom a firme môže každoročne priniesť potrebné miliardy. Zatiaľ sa však spolieha na raketu novej generáciu, ktorou je Starship a bez ktorej nedokážu vyniesť potrebné satelity Starlink na orbitu.

Na orbitu vyniesli ďalšie

Nový rok otvorila vo vesmírnych letoch práve firma SpaceX, ktorá len pred chvíľou odštartovala prvú tohtoročnú orbitálnu misiu na svete. V rámci nej vyniesla na obežnú dráhu ďalších 49 satelitov Starlink pomocou rakety Falcon 9.

Opäť sa tak stalo na už použitom prvom stupni, ktorý v minulosti letel už trikrát. 49 satelitov sa dostalo na Vrstvu 4, pričom prvá fáza pozostáva z celkovo 5 vrstiev s rôznymi orbitálnymi inklináciami a výškami. Druhá fáza má pozostávať z troch dodatočných vrstiev a vyše 7 000 satelitov, informuje Everyday Astronaut.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP