Podľa najnovších informácií sa SpaceX neštíti trestať svojich zákazníkov, ktorí využívajú jeho satelitný internet Starlink za nelegálne sťahovanie dát a porušovanie autorských práv. Jeden z používateľov to zažil na vlastnej koži, o téme informuje Futurism.

Jedinečná služba, pravidlá sú ale prísne

Na situáciu upozornil substrate-97, jeden z beta testerov na Reddite. Úmyselne sťahoval dáta pomocou torrentu. Reakcia SpaceX na seba nenechala dlho čakať. Službu je pritom možné si objednať aj na Slovensku a jej spustenie v beta verzii má prísť už v budúcom roku.

Používateľ čoskoro obdržal e-mail od tímu zodpovedného za vývoj a prevádzku internetu Starlink. V oznámení sa však píše, že na toto porušenie autorských práv bola spoločnosť upozornená priamo tvorcom daného obsahu.

Substrate-97 takto podľa vlastných slov sťahoval filmy už dva mesiace a správu obdržal po tom, čo stiahol seriál americkej televízie CBS. Takáto situácia sa zväčša stáva, keď spoločnosť sleduje šťahovania torrentov svojich filmov.

Môže následne odoslať dáta internetovému poskytovateľovi, vrátane IP adries, ktorý je následne povinný zakročiť. Aj keď SpaceX zatiaľ odoslal len varovanie, upozorňuje aj na možnosť zrušenia služby a riešenia problému súdnou cestou zo strany poškodeného, píše PCMAG.

Flickr

Systém je možné obísť, Starlink naďalej nezastaviteľne rastie

Keďže prísť o drahú internetovú službu nikto nechce, a to obzvlášť počas beta testovania, kedy je jej cena oveľa vyššia, je dobré podobným problémom sa vyhnúť. Ideálne tým, že zákazník nebude porušovať autorské práva a zákony – alebo využitím VPN a maskovania svojej ilegálnej aktivity, ktorú, samozrejme, v žiadnom prípade neschvaľujeme.

Mega-konštelácia satelitov Starlink pritom naďalej rastie. Opakovateľne použiteľná raketa Falcon 9 so 60 satelitmi na palube lieta pravidelne každé dva týždne. Ďalšia várka týchto satelitov sa dostane na orbitu už o dva dni a dohromady ich bude v kozmu už viac než 1500.

Test prototypu druhého stupňa rakety Starship, ktorá ma štartovať z Marsu práve v konfigurácii jediného stupňa. Zdroj: SpaceX / Flickr

Celkovým cieľom pre SpaceX je mať na nízkych obežných dráhach Zeme až 42 000 týchto satelitov, čím pokryjú celú planétu rýchlym internetom s nízkou latenciou.

Len pomocou rakety Falcon 9 však tento cieľ tak ľahko nedosiahnu a pravdepodobne využijú práve vyvíjanú raketu Starship, keď bude pripravená. Tá totiž unesie oveľa väčší náklad a pristávajú oba jej stupne, čím spoločnosť ušetrí ešte viac – v prípade Falcon 9 totiž odhadzujú celý druhý stupeň

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom