Slovensko sa nedávno dozvedelo skvelú správu. Štát sa opätovne rozhodol, že podporí kúpu vozidiel s alternatívnym pohonom pomocou nového dotačného programu. Ten sa však oproti tomu predchádzajúcemu líši vo viacerých bodoch. Zmeny by mali prispieť k tomu, aby oslovili ešte väčší počet potenciálnych záujemcov. Budú teda elektromobily novým lákadlom na Slovensku? 

Cieľom ministerstva hospodárstva je ešte viac zatraktívniť vozidlá s alternatívnym pohonom pre čo najväčšiu skupinu obyvateľstva. Dopyt po týchto vozidlách je na Slovensku veľmi malý a to aj napriek tomu, že elektromobily sú v súčasnosti považované za budúcnosť dopravy, vďaka ich nulovým emisiám a šetrnejšiemu vplyvu na životné prostredie.

Najlepším príkladom pre nás môže byť jednoznačne Nórsko, ktoré v počte elektrických áut na cestách patrí medzi európsku špičku. Okrem samotných dotácií vláda ponúka majiteľom elektromobilov viacero výhod, medzi ktoré patrí napríklad nulová daň, bezplatné parkovanie, či bezplatné nabíjacie stojany. Aj vďaka týmto opatreniam sa preto v Nórsku každým rokom predá obrovské množstvo elektromobilov v porovnaní so zvyškom Európy.

Prvý dotačný program na Slovensku

Prvá podpora kúpy elektromobilov na Slovensku začala v novembri 2016 a trvala až do konca roka 2017. Hlavnou podmienkou vyplatenia prostriedkov bolo zakúpenie nového vozidla na území Slovenskej republiky a jeho následné prihlásenie. O podporu mohla požiadať fyzická osoba, podnikateľský subjekt, mestá, či obce. V podstate každý, kto bude zapísaný v registrácii vozidla ako jeho vlastník. Dotácie sa mohli čerpať na vozidlá kategórie M1 (osobné motorové vozidlo) a N1 (malý nákladný automobil do celkovej hmotnosti 3,5t). Dotácie sa však vzťahovali len na vozidlá s elektrickým pohonom alebo plug-in hybridy, informovala stránka ministerstva hospodárstva SR.

Zobraziť celú galériu (4)
V prvom dotačnom programe bol vyčlenený väčší balík peňazí, no dotácie boli nižšie, SITA

Ministerstvo vyčlenilo na prvý dotačný program sumu 5,2 milióna eur, pričom platilo, že na elektromobil vlastník získa 5 000 eur a na kúpu plug-in hybridu 3 000 eur. Dotácie však boli vyplácané v troch splátkach, aby sa zamedzilo prípadným špekulantom. Vlastník tak získal 2 000 eur ihneď po registrácii, 1500 eur po prvom roku a ďalších 1500 eur po druhom roku. V prípade plug-in hybridu získal vlastník 1 000 eur po registrácii, 1 000 eur po prvom roku a ďalších 1 000 eur po treťom roku. Vyplácanie v splátkach bolo naviazané na jednu z ďalších podmienok, ktorou bola registrácia takéhoto vozidla na dobu minimálne dvoch rokov.

Vyššie dotácie, no bez CNG, či LPG

Prvý dotačný program však príliš neoslovil. Príspevok získalo na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov 682 žiadateľov, pričom z pripraveného balíka 5,2 milióna eur sa minulo „len“ 2 892 000 eur, informovala Pravda. O nové dotácie budeš môcť požiadať po 1. novembri 2019.

Oproti prvého dotačnému programu vzrástla výška dotácií, ktorá je v tomto prípade 8 000 eur pre elektromobily a 5 000 eur pre plug-in hybridy. Platí však, že maximálna obstarávacia cena vozidla môže byť 50 000 eur vrátane DPH. Dotácie pre CNG, LPG, či iné alternatívne pohony zatiaľ v pláne nie sú. Prijímateľ dotácie bude povinný prihlásiť vozidlo do evidencie a vlastniť ho po dobu 2 rokov od poskytnutia dotácie.

Tesla s dotáciou? Áno aj to je možné

Príjemnou novinkou pre mnohých záujemcov o elektromobil je aj fakt, že dotácia bude platiť aj na vozidlo zakúpené v zahraničí, no podmienkou je, aby išlo o úplne nový elektromobil, ktorý nebol ešte nikdy predtým registrovaný. To je veľká príležitosť pre kúpu vozidiel značky Tesla, no to však so sebou prináša viacero úskalí o ktorých sa dočítaš tu.

Žiadosti o dotáciu bude možné predkladať od 17.12.2019, no nakoľko rezort počíta so zvýšeným záujmom tak online systém bude spustený už od 11. decembra 2019. Po vyplnení kontaktných údajov dostane žiadateľ jedinečný kód, pričom sa mu zarezervuje požadovaná výška dotácie. Výzvu na oficiálne podanie žiadosti však zaregistrovaní žiadatelia dostanú až po 17. decembri 2019. Z bezpečnostných a technických dôvodov bude elektronická online registrácia možná iba v pracovných dňoch od 12:00 do 20:00 hod.

Zoznam vyhodnotených žiadostí sa bude priebežne zverejňovať a úspešní žiadatelia budú mať po podpise zmluvy 12 mesiacov na to, aby si auto kúpili a následne im štát refunduje dotáciu. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť leasing. Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na maximálne jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ.

V lehote 20 pracovných dní od predloženia všetkých príloh v zmysle zmluvy a ich overenia poskytovateľom bude žiadateľovi vyplatená dotácia formou refundácie v 1 splátke. Na predloženie príloh v zmysle zmluvy má príjemca dotácie lehotu 12 mesiacov od nadobudnutia účinnosti zmluvy. Prílohy súvisia s kúpou, evidenciou, poistením vozidla a publicitou projektu.

Vďaka dotáciám ušetríš

Nie je žiadnym tajomstvom, že elektrické vozidlá sú drahou záležitosťou, ktorú si nemôže dovoliť ktokoľvek. Dotácie by mali aspoň čiastočne tento problém vyriešiť, nakoľko vieš týmto spôsobom výrazne ušetriť. Jeden z najobľúbenejších a zároveň najpredávanejších elektromobilov súčasnosti Nissan Leaf začína na cene 36 130 €, no v prípade využitia dotácie sa môžeš dostať na sumu 28 130 €. Sympatický plug-in hybrid Toyota Prius začína s cenovkou na sume 33 890 €, no po odpočítaní dotácie sa dostaneš na 28 890 €.

[supsystic-tables id=98]

 

Po novom dotácie aj na nabíjacie stanice

Vláda sa rozhodla okrem samotnej kúpy vozidiel podporiť aj výstavbu nabíjacích staníc. V júli bola vyhlásená historicky prvá výzva, pričom obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie si v prvom kole výzvy, ktoré je otvorené od 1. októbra 2019, rozdelia až 500 tisíc eur. Výška dotácie sa bude pohybovať od 2 500 až po maximálne 5 000 eur. Zároveň je v pláne aj zavedenie špeciálnych farebne odlíšiteľných ŠPZ, ktoré by mali majiteľom ekologických vozidiel zabezpečiť benefity, ako napríklad vstup do nízkoemisných zón či jazdu vo vyhradených jazdných pruhoch.

Okrem dotácií aj množstvo výhod

Existuje viacero faktorov, ktoré ťa môžu presvedčiť o kúpe elektromobilu. Jedným z nich je napríklad veľmi dobrá infraštruktúra nabíjacích staníc na Slovensku a po celej Európe, ktorá sa každým rokom rozširuje. O nabíjacích staniciach na Slovensku si môžeš prečítať v samostatnom článku. Ďalším plusom je aj neustále sa rozširujúca ponuka výrobcov a stále prijateľnejšie ceny. Obstarávacia cena elektrických vozidiel je vo veľkej miere závislá hlavne na cenách batérií. Aj tu sa však technológie pohli vpred a preto sú batérie každým rokom lacnejšie, čo prispieva k ešte lepším cenám elektromobilov.

To, či bude druhý dotačný program úspešnejší ako ten predchádzajúci ukáže len prax a štatistické údaje, ktoré budú dostupné neskôr. Vyššie sumy by však mali motivovať väčšiu skupinu motoristov, ktorá sa rozhoduje medzi vozidlom so spaľovacím alebo elektrickým motorom. Na zahodenie rozhodne nie sú ani spomínané výhody, ktoré by sa do budúcna mohli dokonca aj rozširovať.

[supsystic-tables id=103]

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP