O elektromobiloch sa hovorí a píše už takmer všade. Môže za to predovšetkým spokojnosť majiteľov a v neposlednom rade aj snaha krajín o podporu predaja. Medzi najznámejšiu automobilku, ktorá sa špecializuje na výrobu elektromobilov, patrí jednoznačne Tesla. Aj na našich cestách sa premáva zopár kusov , no je možné si ju zakúpiť aj na Slovensku?

Teslu môžeme označiť za akéhosi priekopníka v oblasti elektromobilov. Medzi najznámejšie modely môžeme zaradiť sedan Model S, SUV Model X, Crossover Model Y či najdostupnejší sedan Model 3.

Pred časom bolo možné kúpiť Model S 75D alebo Model X 100D cez internetový obchod Alza. Momentálne má Alza na svojom e-shope dva modely, pri ktorých má uvedený prívlastok „Tešíme sa“. Ide o Tesla Roadster a elektrický ťahač Tesla Semi Truck. Pri oboch modeloch chýba aj cena, či ďalšie informácie o plánovanom predaji.

Pokiaľ si chce potenciálny záujemca zo Slovenska zakúpiť niektorý z modelov od Tesly, tak má aktuálne tri možnosti.

Objednávka Tesly cez oficiálnu stránku

Tesla nemá žiadne zastúpenie na území Slovenska, a preto si môžeš vozidlo objednať cez oficiálnu stránku. Po nakonfigurovaní  je nutné platobnou kartou online zaplatiť zálohu vo výške 2000 €. Následne budeš po krátkom čase vyzvaný na zaplatenie ďalšej zálohy vo výške 25000 €, ktorá skompletizuje objednávku.

Po úhrade druhej zálohy bude plynúť dvojtýždňová lehota, počas ktorej budeš môcť ešte meniť svoju konfiguráciu, prípadne objednávku zrušiť. Po uplynutí lehoty je objednávka zaslaná do výroby a strácaš právo na vrátenie zálohy.

Zobraziť celú galériu (1)
Tesla Model S má dojazd 603 km a zakúpiť si ju môžeš aj cez oficiálnu stránku Zdroj: Tesla

Vozidlá značky Tesla sa pre európsky trh vyrábajú v závode v holandskom Tilburgu. Odtiaľ sa exportujú do obchodov. Slováci majú najbližšiu predajňu v neďalekej Viedni, no prevziať si svoje vozidlo tam nie je možné. Objednávku s následným prevzatím vozidla na predajni môžu vykonať len občania štátu, v ktorom sa nachádza daná predajňa.

Zákazník zo Slovenska si preto bude musieť vozidlo vyzdvihnúť osobne priamo v Tilburgu. Na prebratie vozidla je stanovená lehota jeden týždeň od výzvy. Tesla Model S začína cez oficiálnu stránku na cene od 88 880 €, prípadne Model X od 92 880 €.

Výlet do Viedne a návrat s novou Teslou

Druhou možnosťou je kúpa Tesly priamo v rakúskej predajn. Výlet do Viedne sa oplatí už len z toho dôvodu, že Tesla Stores poskytujú aj poradenské služby či testovacie jazdy.

Zobraziť celú galériu (1)
Najbližší Tesla Store sa nachádza vo Viedni, MBH Architects/Facebook

V Tesla Stores máš dokonca možnosť získať lepšiu cenu v prípade, že si vyberieš predvádzacie vozidlo alebo natrafíš na špeciálnu akciu, ktorú daná predajňa aktuálne ponúka na niektoré z vozidiel. Okrem toho cesta do Viedne je predsa len bližšia ako do Holandska.

Kúpa z druhej ruky

Pokiaľ nechceš cestovať, prípadne nemáš dostatok prostriedkov na kúpu nového vozidla, máš možnosť zakúpiť si jazdenú Teslu. K dispozícii je viacero verzií Modelu S, pričom cena sa pohybuje od 42 000 do 89 000 € v závislosti od verzie, roku výrobu, najazdených kilometrov či výbavy. Našli sme aj Tesla Model X z roku 2017 z Českej republiky za 97 670 € s nájazdom 77 028 kilometrov.

Zobraziť celú galériu (1)
Teslu Model X zoženieš aj jazdenú, zdroj fotografie: Tesla

Pri kúpe jazdeného elektromobilu je potrebné si dať pozor hlavne na „zdravie batérie“. Tesla vie za poplatok vykonať tzv. Battery Test Report, ktorý ukáže kapacitu batérie oproti pôvodnej, keď bolo vozidlo nové. Pokiaľ sa kapacita nachádza na úrovni okolo 90 % a vyššie, je to v poriadku.

Výhody ťa neminú, no nie všetky

V našom nedávnom článku sme informovali aj o možnosti čerpania štátnych dotácií na kúpu elektromobilu. Dotácie sa poskytuje v maximálnej výške 35 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla, žia, na kúpu vozidiel od Tesly sa nevzťahuje. Príspevok sa vzťahuje len na nové vozidlá predávané a zakúpené na Slovensku.

Ďalšie výhody sa však vzťahujú aj na vozidlá značky Tesla, nakoľko ide o elektromobily. Cena PZP bude výhodnejšia v porovnaní s benzínovými alebo naftovými vozidlami. Pri výpočte PZP sa udáva okrem iného aj zdvihový objem valcov, čo pri elektromobile predstavuje hodnotu 0 cm3 , nakoľko nemajú spaľovací motor.

Vďaka tomu má elektromobil najlacnejšie PZP. Výška povinného zmluvného poistenia môže byť však rôzna, nakoľko závisí od druhu poisťovne či obsahu poistného balíka. Pripravujú sa aj špeciálne ŠPZ, ktoré majú odlíšiť elektromobily.

Zobraziť celú galériu (1)
Takéto ŠPZ by mali odlíšiť elektromobily od bežných vozidiel, Screenshot/Youtube

Ušetríš aj na prvom prihlásení vozidla, ktoré je pre elektromobily stanovené na sumu 33 €. Okrem toho sa môžeš do budúcnosti tešiť na lacnejšie alebo bezplatné parkovanie v mestách, jazdu v špeciálnych jazdných pruhoch či vjazd do nízkoemisných zón.

Používať budeš Tesla Supercharger

Pokiaľ už si vlastník elektromobilu od Tesly alebo ešte len budeš, tak ťa určite budú zaujímať nabíjacie stanice Tesla Supercharger. Ide o jednu z najvýkonnejších nabíjacích staníc na svete, ktorá sa nachádza aj na Slovensku, konkrétne v Bratislave pri Auparku a vo Zvolene. Tesla len nedávno zvýšila ceny za nabíjanie cez nabíjacie stanice Supercharger, pričom, podľa portálu Môjelektromobil.sk, argumentovala tým, že získané prostriedky investuje do budovania ďalších staníc.

Aktuálne sa cena za nabíjanie pohybuje na úrovni 0,28 € za kWh. Rýchlosť nabíjania je 270 km za pol hodinu. Pri niektorých akciách ponúka Tesla dokonca už v cene vozidla doživotné bezplatné nabíjanie na nabíjacích staniciach Tesla Supercharger.

Ktorá možnosť je najlepšia?

V každom prípade pokiaľ uvažuješ nad kúpou Tesly, máš viacero možností, ako sa k nej dostať. Pokiaľ chceš nové vozidlo, ktoré aktuálne nie je dostupné na predajni vo Viedni v takej konfigurácii, v akej si ho predstavuješ, jedinou voľbou je spraviť si výlet do holandského Tilburgu.

Ďalšou možnosťou je návšteva už spomínaného Tesla Stores vo Viedni alebo kúpa jazdeného vozidla za nižšiu cenu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom