Čínsky výrobca smartfónov Xiaomi v stredu oznámil výrazný nárast čistého zisku vo 4. štvrťroku 2020, keď jeho hlavný konkurent na domácom trhu Huawei čelil problém pre sankcie, ktoré na neho uvalili USA.

Konkrétne, upravený čistý zisk Xiaomi za tri mesiace do konca decembra 2020 vzrástol o 36,7 % na 3,2 miliardy jüanov (413,61 milióna eur). Prekonal tak odhady analytikov, ktorí očakávali zisk 2,9 miliardy CNY. Tržby v sledovanom období stúpli o 24,8 % na 70,5 miliardy CNY.

Hlavný rival Xiaomi, spoločnosť Huawei Technologies, sa pre sankcie v USA stabilne sťahuje z globálneho trhu so smartfónmi, keďže nemôže v Spojených štátoch nakupovať dôležité komponenty. USA však v januári, tesne pred odchodom administratívy bývalého prezidenta Donlada Trumpa, zaradili aj Xiaomi na tzv. čiernu listinu subjektov, s ktorými nesmú americké firmy obchodovať.

Washington to odôvodnil jeho väzbami na čínsku armádu. Čínsky výrobca smartfónov sa ale obrátil na súd, a ten minulý týždeň dočasne zablokoval uvalenie reštrikcií na Xiaomi. Odôvodnil to nedostatkom dôkazov. To vyvoláva nádej, že čínska firma má šance v spore uspieť.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom