Ruská nosná raketa Sojuz vyniesla v pondelok na obežnú dráhu Zeme štyri nemecké výskumné minidružice, ktoré budú nad povrchom planéty krúžiť vo výške 600 kilometrov. Štart z ruského kozmodrómu Pleseck na severe krajiny prebehol podľa plánu, potvrdilo ruské ministerstvo obrany, z ktorého vyhlásenia cituje tlačová agentúra DPA.

Raketa dopravila do vesmíru celkovo 19 malých satelitov vrátane troch ruských komunikačných družíc. Išlo o štvrtý štart Sojuzu tohto druhu z kozmodrómu Pleseck v roku 2020. Štvorica nemeckých družíc, ktoré zostrojili vo Würzburgu, bude slúžiť na pozorovanie Zeme z viacerých perspektív.

Jedným z cieľov ich misie je poskytnúť podporu pri výskume podnebia meraním oblakov. Nemecké satelity vyvinuli vedci z würzburského Centra pre telematiku (ZFT). Bavorská ministerka pre digitálnu technológiu Judith Gerlachová uviedla, že minisatelity významne prispejú k pozorovaniu Zeme, ako aj k vzniku budúcich telekomunikačných sietí.

Bavorský minister hospodárstva Hubert Aiwanger dodal: „Som presvedčený, že údaje, ktoré poskytnú tieto zariadenia, pomôžu ekonomike a umožnia vedcom rýchlejšie riešiť konkrétne problémy.“

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom