Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen oznámila nový krok v rámci automobilového priemyslu, ktorý má za cieľ zabezpečiť budúcnosť európskej automobilovej výroby.

V rámci svojho plánu na ďalšie obdobie predstavila „strategický dialóg o budúcnosti automobilového priemyslu Európy“, ktorý bude súčasťou širšej iniciatívy Európskej únie zameranej na dekarbonizáciu dopravného sektora. Tento dialóg bude viesť k ďalšiemu posilneniu ambicióznych klimatických cieľov, ktoré majú zásadný vplyv na automobilky v EÚ, informuje o téme portál Electrive.

Európsky parlament si zvolil novú Komisiu pod vedením Ursuly von der Leyen. Komisia bude oficiálne pracovať od 1. decembra, pričom dvaja kľúčoví komisári, zodpovední za dopravu a klímu, už potvrdili, že sa pridržiavajú plánu postupného zrušenia spaľovacích motorov v Európe.

BMW/Unsplash

Tento krok znamená, že limity emisií CO2 pre vozidlá sa budú postupne sprísňovať a od roku 2035 bude v EÚ zakázané uvádzať na trh nové automobily so spaľovacím motorom. Tieto ambiciózne ciele sa týkajú aj medzistupňových cieľov, ktoré majú byť dodržané už v roku 2025, čím sa automobilkám v Európe predostiera jasná vízia.

Hoci predstavitelia Nemecka, ako minister hospodárstva Robert Habeck a kancelár Olaf Scholz, apelujú na odloženie potenciálnych klimatických pokút do roku 2025, zástupcovia EÚ, ako nový komisár pre klímu Wopke Hoekstra, sa jednoznačne postavili proti akejkoľvek zmene súčasného plánu. Hoekstra zdôraznil, že predvídateľnosť pre automobilky je kľúčová, a preto je dôležité udržať plnenie dohodnutých cieľov bez zmien, ktoré by mohli spôsobiť ďalší tlak na výrobcov áut.

Ursula von der Leyen vo svojej prezentácii pred voľbami Komisie v Európskom parlamente oznámila aj ďalšie iniciatívy, vrátane „kompasu konkurencieschopnosti“, ktorý má pomôcť Európe dohnať inovačný náskok USA a Číny.

V súvislosti s Európskym zeleným dohodou vyjadrila presvedčenie, že EÚ musí a bude pokračovať v napĺňaní svojich environmentálnych cieľov. Tieto ambície budú mať zásadný dopad na automobilky, ktoré budú musieť čeliť čoraz prísnejším environmentálnym reguláciám, čo predstavuje výzvu, ale aj príležitosť pre rozvoj inovácií v oblasti elektromobility a ekologických technológií.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP