Spoločnosť SpaceX sa dnes úspešne podaril ďalší štart rakety Falcon 9, ktorá vyniesla na obežnú dráhu už štvrtú várku satelitov Starlink. Išlo o tradičných 60 kusov, pričom na oblohe ich má americká firma dokopy už približne 240, informuje Techcrunch.

Ďalšia úspešná misia pre SpaceX

Na zemskej orbite sa od dnešného dňa nachádza ďalších 60 satelitov Starlink, ktoré tam vyniesla raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Jej štart sa uskutočnil v ranných hodinách zo stanice Cape Canaveral na Floride, pričom spodný stupeň použitej rakety má za sebou už dva ďalšie lety z misií v minulom roku. Celý priebeh dnešného štartu si môžeš vychutnať v nižšie priloženom videu.

Nie všetko išlo podľa predstáv

SpaceX sa dnes pokúsil získať aj oba aerodynamické kryty rakety, ktoré chránia počas štartu náklad, a aj keď jeden z nich na vopred pripravenú loď úspešne dopadol, druhý skončil nešťastne v Atlantickom oceáne, píše The Verge.

Ich zachytenie pri zostupe môže spoločnosti ušetriť až 6 miliónov dolárov za kus. Spodný stupeň rakety sa však po oddelení od rakety na pristávaciu loď úspešne vrátil.

Zobraziť celú galériu (1)
Raketa Falcon 9 má niesť aj kapsulu Crew Dragon s ľudskou posádkou / Zdroj: SpaceX

Dnešný let je už štvrtým v poradí pre projekt Starlink, pričom SpaceX má teraz na obežnej dráhe k dispozícii už približne 240 satelitov, ktoré majú poskytovať internetové pokrytie po celom svete. Spoločnosť má povolenie vytvoriť masívnu konšteláciu zloženú z takmer 12 000 satelitov, a prejavila záujem o ďalších 30 000.

Zobraziť celú galériu (1)
Satelity Starlink pripravené na let do vesmíru na palube opakovane použiteľnej rakety Falcon 9. Zdroj: starlink.com

Nenechaj si ujsť
SpaceX má za sebou ďalší kľúčový test vesmírnej lode. Výroba prvého letového prototypu sa zásadne posunula

Na splnenie licenčných povinností však musí v priebehu nasledujúcich piatich až šiestich rokov vyniesť ďalších 6 000 kusov. Už po januárovom lete sa však zo spoločnosti stal aktuálne najväčší operátor satelitov vo vesmíre, a tento rok plánuje spustiť ďalších 24 misií Starlink.

Cieľom SpaceX je prostredníctvom týchto satelitov poskytovať vysokorýchlostný internet do oblastí, ktoré predtým k takýmto službám nemali prístup, vrátane výletných lodí či lietadiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom