Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť znova rozšírila počet svojich satelitov na orbitálnej dráhe Zeme. SpaceX tak spravuje viac satelitov ako akákoľvek iná firma a ich doterajšie množstvo chce v budúcnosti rozšíriť o ďalšie tisícky. K dosiahnutiu cieľa SpaceX posunul bližšie aj posledný let rakety Falcon 9, ktorá mala na palube ďalších 60 satelitov Starlink. Raketa už úspešne pristála, informuje Space.

SpaceX odštartoval nový rok prvou misiou, ktorej úlohou bolo vyniesť na orbitu ďalšiu várku satelitov Starlink. Prostredníctvom nich chce spoločnosť poskytnúť internetové pripojenie pre celú Zem. Raketa Falcon 9 úspešne odštartovala z Mysu Canaveral v dnešných skorých ranných hodinách, pričom bol už tretíkrát využitý nový prvý stupeň rakety, ktorý sa po lete úspešne vrátil naspäť.

SpaceX má za sebou ďalšiu úspešnú misiu. Nos rakety však padol do oceánu

Pristávací manéver skončil úspešne a tento stupeň nakoniec pristál na lodi „Of Course I Still Love You“ v Atlantickom oceáne. Loď sa nachádzala približne 630 km severovýchodne od miesta štartu, informuje NASASpaceflight. Išlo pritom už o 48. úspešné pristátie boostera. Šesťdesiatka satelitov bola vynesená do výšky 290 km a pomocou vlastného pohonu sa následne dostanú na operačný orbit vo výške 500 km na Zemou.

Zobraziť celú galériu (1)
Kennedy Space Center

SpaceX počas tejto misie plánoval zachytiť aj nos rakety, ktorý chráni náklad. Na tento účel mala poslúžiť loď Ms. Tree s obrovskou sieťou. V živom vysielaní však spoločnosť potvrdila, že sa táto časť misie nevydarila a nos rakety nepadol do siete. Napriek tomu sa jej podarilo dostať na orbitu ďalších 60 satelitov Starlink, ktoré tak rozširujú doterajší počet vypustených kusov a zo SpaceX sa stal aktuálne najväčší operátor satelitov vo vesmíre.

Nenechaj si ujsť
Ďalšia vlna kritiky od astronómov, ktorí sa hnevajú na Muska. Tisíce jeho satelitov zmenia vzhľad nočnej oblohy

S veľkým množstvom týchto zariadení na orbite astronómovia poukázali na zásadný problém. Pri pozorovaní nočnej oblohy totiž vo veľkej miere satelity prekážajú. Situáciu už začala riešiť aj spoločnosť Elona Muska, ktorá v tejto poslednej várke poslala na orbitu aj jeden satelit s upraveným povrchom, ktorý dostal špeciálny náter. Vďaka tomu má byť menej viditeľným na nočnej oblohe. Pokiaľ by sa tento experiment ukázal byť úspešný, môžu takúto úpravu dostať aj ďalšie satelity Starlink.

V budúcnosti pribudnú ďalšie tisícky satelitov

Už po prvom vypustení týchto zariadení na orbitálnu dráhu v máji minulého roka sa totiž ukázalo, že ich povrch je príliš reflektívny a pri pozorovaní nočnej oblohy satelity prekážajú komunite astronómov. Pokiaľ by SpaceX vypustil ďalšie tisícky satelitov ako plánuje, pre týchto vedcov by to mohlo znamenať úplnú katastrofu. Spoločnosť má totiž povolenie na vypustenie celkovo 12 000 satelitov.

Navyše požiadala o ďalšie povolenie na várku 30 000 satelitov, informuje The Verge. S takým množstvom satelitov môže v budúcnosti vyzerať nočná obloha úplne inak ako dnes a rozdiel ako prví uvidia práve astronómovia. Jeden špeciálne upravený satelit tak má ukázať, či je náter na jeho povrchu účinný. Pokiaľ by bolo takéto riešenie nedostatočné, SpaceX musí nájsť iný spôsob, ako ovplyvniť reflektívny povrch satelitov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú