Kozmická nákladná loď Dragon, ktorú vyvinul SpaceX v týchto dňoch ukončila svoju osemročnú misiu, počas ktorej lietala pre NASA. Počas tejto misie bolo jej hlavnou úlohou voziť zásoby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, informuje TechCrunch.

Dragon sa vrátil na Zem po mesačnej misii, ktorú teda strávil na ISS. Pristál spolu s 1,8 tonovým nákladom v Tichom oceáne a počas celého pristávacieho manévru mu dopomáhali padáky. Návrat teda znamená dokončenie komerčných dodávok služieb pre NASA.

Zobraziť celú galériu (0)
Kapsula Dragon / Zdroj: SpaceX

Nákladná kozmická loď Dragon bola zaujímavá hlavne tým, že ju bolo možné používať viackrát. SpaceX ju vyvinulo s podporou NASA v rámci programu COTS. Prvý skúšobný let absolvovala v decembri 2010, pričom v októbri 2012 už plne naložená odštartovala k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Na stanicu ISS mohla loď priviezť až 6 ton nákladu. Späť na Zem naopak preniesla 3,5 tony nehermetizovaného nákladu alebo 3 tony hermetizovaného. Celkovo počas svojho pôsobenia absolvovala 22 letov, z ktorých bol len jeden neúspešný a z tohto počtu boli dva testovacie. Stalo sa tak v júni 2015, kedy explodovala raketa Falcon 9. Loď Dragon zničená nebola, no osudným sa stal až dopad na hladinu oceánu.

Aj napriek tomu, že sa jedna kapitola uzavrela, nová pravdepodobne začne. SpaceX totiž vyrobí pre NASA novú nákladnú loď, ktorá bude pokračovať v zásobovaní stanice ISS, informuje TechCrunch.

Spoločnosť SpaceX sa na nedostatok práce rozhodne sťažovať nemôže. Okrem vývoja novej kozmickej lode pre NASA totiž usilovne pracuje aj na prototype vesmírnej lode Starship SN3, ktorá však pri nedávnom teste vybuchla už tretíkrat za sebou.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom