O vesmírnej lodi Starship SpaceX sa už toho popísalo naozaj veľa. Informácie boli pozitívne, no nevyhýbali sa ani tie negatívne. Žiaľ, jedna z tých negatívnych sa objavila aj teraz. SpaceX sa pri teste zničila už tretí protyp.

Prototyp lode opäť explodoval pri teste natlakovania pod nízkymi teplotami, upozornil portál NASASpaceFlight. V tomto prípade išlo o test SN3 pri kryogénnych teplotách a podľa Elona Muska bol problém v tom, že počas testu prepúšťali niektoré ventily.

Vesmírna loď Starship SN3 predstavovala vylepšenú verziu predchádzajúcich prototypov. Pri jej výrobe sa totiž využili hlavne vylepšené výrobné techniky. SpaceX sa problémy nevyhýbajú a ešte začiatkom marca explodoval prototyp SN1 a koncom minulého roka prototyp MK1.

Starship SN3 mal byť prvým finálnym prototypom s letmi do vesmíru. Zdá sa však, že tento plán nevyjde a spoločnosť bude musieť ďalšie testy presunúť na protoyp s označením SN4, na ktorej výrobe sa už pracuje. O vesmírnej lodi Starship sa podrobnejšie dočítaš v samostatnom článku, no najdôležitejší parameter je schopnosť vyniesť 150 ton nákladu pri plnej znovupoužiteľnosti.

Elon Musk má totiž s vesmírnymi loďami smelé plány a už tento rok sa majú uskutočniť skúšobné lety s ľudskou posádkou. Ich úspešnosť bude hrať rozhodujúcu úlohu v oblasti kolonizácie Marsu.

Vizionár Elon Musk je vo svete známy predovšetkým vďaka automobilke Tesla a spomínanej spoločnosti SpaceX. Jeho plány s kolonizáciou Marsu mnohých prekvapili, pričom jedna skupina mu fandí, no druhá je skôr skeptická. Téme sme sa venovali v samostatnom článku, v ktorom sa dočítaš o podrobnostiach a Muskových plánoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom