Posledné týždne sa pre SpaceX niesli v znamení úspešných finálnych testov potrebných pre vypustenie vesmírnej lode Starship na prvý testovací let. Spoločnosť upravila nádrž lode tak, aby zvládala aj extrémny tlak, predtým vyskúšala motory Raptor a teraz sa pomaly blíži k prvej letovej skúške, na ktorú mnohí tak dlho čakali. Podľa FCC požiadal SpaceX o pridelenie pásma na komunikáciu s loďou Starship, ktorá by pri teste mala vyletieť do výšky 20 km a následne sa vrátiť späť, informuje The Verge.

Už po poslednej tlakovej skúške, pri ktorej zvládla nádrž s tekutým dusíkom obrovský tlak až 8,5 baru, sa začalo hovoriť o tom, že vesmírna firma Elona Muska môže otestovať prototyp Starship pri prvom lete.

SpaceX však pre túto misiu potrebuje prístup ku frekvenciám, prostredníctvom ktorých by dokázali inžinieri s loďou komunikovať počas testu. Podľa žiadosti pre Federálnu komisiu pre komunikáciu poletí Starship do výšky 20 km, no časové okno pre tento test trvá až do 16. septembra.

SpaceX sa pripravuje na prvý testovací let lode Starship. Poletí najskôr o pár týždňov

Spoločnosť si totiž „rezervovala“ termín od 16. marca do približne polovice septembra a práve počas týchto mesiacov môže pristúpiť k ostrej letovej skúške.

Hoci je teda najskorší možný dátum pre tento test už takmer za dverami, SpaceX ho nemusí hneď využiť a môže sa stať, že Starship poletí aj o niekoľko týždňov, či mesiacov neskôr. Samotný Musk ale pred časom tvrdil, že tento let sa má uskutočniť v prvých mesiacoch tohto roka.

Raketa Starship, ktorá má prepravovať ľudí na Mars, SITA

Nenechaj si ujsť
Elon Musk prezradil, kedy presne pošle astronautov vlastnými raketami SpaceX na ISS

Takýto test pritom predstavuje veľký krok vpred pri vývoji vesmírnej lode, ktorá má podľa Muska dostať jedného dňa človeka opäť na Mesiac, alebo poprvýkrát aj na povrch Marsu. Keď už bude Hviezdna loď pripravená, zo zeme ju do vesmíru vynesie rovnako veľký booster Super Heavy.

Na palube bude schopná mať až 100 pasažierov alebo až 100 metrických ton nákladu. Cieľom prvej letovej skúšky bude, aby sa loď dostala do požadovanej výšky a bezpečne opäť pristála na zemi, čím sa dokáže, že bude môcť byť využívaná pri vesmírnych letoch opakovane, podobne ako to umožňujú rakety Falcon 9.

SpaceX

Štartovacie miesto bude v Boca Chica v Texase. Momentálne teda nič nenasvedčuje tomu, že by SpaceX vo svojich plánoch výrazne zaostával a už onedlho nám Elon Musk môže dokázať, že to jeho Starship zvládne.

Ostáva len dúfať, že sa neobjavia žiadne vážne problémy ako v roku 2016, kedy došlo k explózii Falconu 9 priamo na štartovacej rampe, informuje Interesting Engineering. Prototyp lode ale začal SpaceX budovať ešte v závere minulého roka a po poslednej úspešnej tlakovej skúške v januári ho teraz od prvého testovacieho letu delí už iba niekoľko týždňov či mesiacov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom