SpaceX je takmer pripravený na misiu, na ktorú NASA čakala dlhé roky. Po nedávnom úspešnom teste, kedy sa modul pre posádku Crew Dragon oddelil od rakety Falcon 9, chce spoločnosť dotiahnuť plány do konca a už o pár mesiacov môže vyslať prvú dvojicu astronautov na let k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Elon Musk v nedeľu po spomínanom teste prehlásil, že prvá misia s ľudskou posádkou na palube Crew Dragon môže prísť už v 2. kvartáli tohto roka, informuje CNBC.

Nedeľný test mal ukázať bezpečnosť modulu Crew Dragon, ktorý má v prípade poruchy počas letu a hroziaceho nebezpečenstva zachrániť posádku oddelením od zvyšku rakety a bezpečným pristátím. Pri tejto skúške bola síce zničená raketa Falcon 9, ktorá bola pri predošlých letoch použitá už 3-krát, no vďaka výsledku SpaceX získa od NASA povolenie pre lety jej rakiet a modulu pre posádku do vesmíru.

Prvý let Crew Dragon s posádkou sa má uskutočniť už na jar

Práve tento program, na ktorom spoločnosť Elona Muska pracuje už dlhé roky, má spraviť agentúru NASA znova „samostatnou“, lepšie povedané, nezávislou na ruských raketách Sojuz, ktoré využíva už od ukončenia vlastného programu v roku 2011. NASA sa tak stane pre SpaceX zákazníkom, ktorý bude využívať jej prostriedky, aby sa astronauti mohli dostať na ISS. Za každého člena posádky pritom agentúra spoločnosti zaplatí až 55 miliónov dolárov.

NASA

Nenechaj si ujsť
SpaceX píše históriu. Raketa Falcon 9 počas letu úspešne vybuchla

Napriek zlyhaniu pri teste Crew Dragon na jar minulého roka je SpaceX takmer vo finále. Podarilo sa jej preukázať bezpečnosť modulu a už onedlho v ňom môže vyslať do vesmíru prvých astronautov, ktorými budú Bob Behnken a Doug Hurley. Musk prezradil, že všetko potrebné pre misiu už prichádza na Floridu, no štart misie zrejme príde až niekedy medzi aprílom a júnom tohto roka. Kompletizácia hardvéru a komponentov pre misiu by mala prebehnúť vo februári alebo najneskôr v marci.

SpaceX

Následne bude SpaceX čakať ešte ďalšie testovanie a procesy predtým, ako bude môcť vyslať posádku na ISS. Pôvodným plánom NASA však bolo vyslať astronautov na vesmírnu stanicu iba na niekoľko týždňov, no plány sa môžu podľa nových informácií zmeniť a prvá posádka modulu Crew Dragon by tam mohla zotrvať dlhšie. Takáto zmena však predĺži odklad misie a astronauti budú musieť prejsť ďalším výcvikom, informoval Jim Bridenstine, administrátor NASA, píše The Next Web.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom