Spoločnosť SpaceX, ktorú založil a šéfuje jej známy podnikateľ Elon Musk, si od svojho vzniku prešla už dlhou cestou. Lety do vesmíru rozhodne sú jednou z oblastí, kde sú k úspechu potrebné mimoriadne schopnosti. No a SpaceX v priebehu rokov dokázala unikátne veci.

Dnes ráno nášho času do vesmíru úspešne vyletela ďalšia raketa Falcon 9. Tentoraz bol nákladom satelit od španielskej telekomunikačnej firmy Hispasat. Išlo dokonca o najväčšie podobné zariadenie, ktoré kedy Falcon 9 do vesmíru dostal. Jeho veľkosť sa dá prirovnať k rozmerom mestského autobusu. Po úspešne splnenej misii v centrále SpaceX opäť zaznel potlesk zamestnancov spoločnosti, tentoraz išlo aj o isté jubileum celého ich niekoľkoročného snaženia.

Legendou za sedem rokov

V skutočnosti totiž už išlo o 50. štart rakety SpaceX. Ide o obdivuhodný výkon najmä pri pohľade na dátum vôbec prvého štartu Falcon 9 – ten sa odohral v júni 2010. Len sedem rokov teda spoločnosti stačilo na vypustenie 50 rakiet. A pri obdivuhodných veciach toto číslo zďaleka nekončí.

Unikátna je totiž úspešnosť s akou sa spoločnosti darí napĺňať účel misií. Z 50 štartov totiž až 48 skončilo úspešne, čo znamená pre vesmírne lety neuveriteľnú úspešnosť 96 %. K nepodareným napríklad patrí misia z januára tohto roku, počas ktorej sa stratil špionážny satelit. Napriek tomu sa za len sedem rokov od prvého štartu, stalo zo SpaceX ikonická spoločnosť.

Nenechaj si ujsť
Netradičná rybačka v podaní SpaceX. Včera zo vzduchu lovili časť rakety Falcon 9

Ako informuje portál ArsTechnica, napríklad NASA počas programu Space Shuttle trvalo dosiahnuť rovnaký počet štartov 11 rokov. Aj vďaka snahe spoločnosti SpaceX nás tak v budúcnosti určite čakajú ďalšie vzrušujúce momenty, akým bol napríklad nedávny štart rakety Falcon Heavy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom