Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna agentúra Elona Muska, spoločnosť SpaceX, sa vo svete preslávila svojim systémom opätovného využívania rakiet. Po niekoľkých úspešných pristátiach pohonných stupňov sa práve Musk rozhodol, že sa pokúsia znova použiť aj nos rakety. Počas pristávania v Tichom oceáne jedna polovica konštrukcie nosa rakety Falcon 9 minula sieť na lodi „Mr. Steven“ a padla priamo do mora.

Väčšina rakiet vypustených do vesmíru pred érou spoločnosti SpaceX sa na Zem vrátila už len ako odpad poškodený atmosférou Zeme. NASA a ďalšie vesmírne spoločnosti sa totiž nesnažili pohonné jednotky či časti konštrukcie rakiet opäť využiť, a tak stále znova stavali nové. Priekopníkom v tomto smere sa stal až Elon Musk a jeho SpaceX, kde teraz zašli ešte ďalej. Okrem pohonných stupňov rakiet, ktoré pristávali na pevnine, sa spoločnosť rozhodla zachrániť aj nos Falconu 9. Po včerajšom lete rakety sa táto konštrukcia mala zrútiť priamo do Tichého oceánu.

Záchrana miliónového nosa skončila neúspešne

SpaceX ale na more vyslal špeciálnu loď s obrovskou sieťou, ktorá mala letiace časti nosa rakety zachytiť ešte pred pristátím do vody. Misia sa však nevydarila úplne, pretože jedna polovica konštrukcie minula loď označenú ako „Mr. Steven“ o niekoľko stoviek metrov. Väčšina vesmírnych spoločností by si so záchranou tejto časti rakety veľkú námahu nedávala, no to neplatí pre Elona Muska.

Predstavte si, že ste investovali 6 miliónov dolárov do konštrukcie padajúcej do oceánu. Pokúsili by ste sa ju zachrániť? Áno, áno, rozhodne by ste sa o to mali pokúsiť.“ – povedal Elon Musk počas tlačovej konferencie v marci 2017.

Nenechaj si ujsť
Tie najlepšie zábery z prvej misie Falcon Heavy. Išlo o magické divadlo

Aby sa mohla konštrukcia nosu rakety vrátiť bezpečne na Zem, využili inžinieri v SpaceX navádzací systém s tryskami, ktoré ju majú nasmerovať počas letu skrz atmosféru. Spomalenie pádu spoločnosť dosiahla špeciálnymi „padákmi“, ktoré pred pristátím znížia rýchlosť konštrukcie nosa. Tá mala následne pristáť počas záchrannej misie v obrovskej sieti na palube lode, ktorej meno je podľa Muska vybrané iba náhodne.

Elon Musk má ďalšie veľkolepé plány

Za neúspešným pristátím však majú byť malé krídla, ktoré slúžia ako padák. Ich zväčšením sa v budúcnosti takáto situácia už nemusí opakovať. Hoci sa na mori podarilo pristáť už niekoľkým stupňom rakety Falcon 9, nie je jasné či po priamom kontakte s morskou vodou bude možné nosovú konštrukciu pri lete do vesmíru opäť použiť. Slaná voda totiž mohla spôsobiť škody, ktoré by mohli byť pre raketu počas letu osudné. Ešte pred mesiacom sa jednej časti rakety Falcon 9 podarilo bezpečne pristáť do Atlantického oceánu, pričom Elon Musk tvrdil, že ju využijú pri ďalšom lete do vesmíru, no nikdy sa tak nestalo.

Problém so zachytávaním nosov rakiet do siete ale môže byť vyriešený už čoskoro. Už o pár mesiacov tak zrejme uvidíme, ako sa spoločnosti podarí opätovne využiť pri lete do vesmíru aj nos rakety. To však nie je všetko, pretože Elon Musk naznačil, že takýmto spôsobom môžu pomocou lodí na mori odchytiť aj raketu Dragon. Pokiaľ by sa splnili tieto odvážne slová, SpaceX by opäť raz dokázal, že pri plánovaní vesmírnych misií patrí medzi najlepších.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú