Včera sa uskutočnil ďalší štart rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Na obežnú dráhu mala vyniesť tajné zariadenia pod názvom Zuma. Podľa najnovších správ to ale vyzerá, že misia skončila neúspechom a satelit za niekoľko miliárd dolárov sa stratil.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nakoľko ide o tajný projekt, veľa informácií o ňom nevieme. Má ísť však o doteraz najcennejší náklad, aký spoločnosť vyniesla. Zákazníkom je americká zbrojárska spoločnosť Northrop Grumman a predpokladá sa, že ide o vojenský komunikačný prostriedok, či dokonca o špionážny satelit.

SpaceX vraj nepochybila

Prvý štart rakety Falcon 9 v tomto roku skončil neúspechom. Aj keď sa podaril štart, ako aj úspešné pristátie prvého stupňa rakety, satelit Zuma sa nakoniec nedostal na obežnú dráhu Zeme. Predpokladá sa, že došlo k zlyhaniu oddelenia od rakety, následkom čoho zariadenie spadlo späť na Zem a zhorelo v atmosfére spoločne s druhým stupňom. Potvrdzujú to portály The Wall Street Journal či TechCrunch. Spoločnosť SpaceX sa však vyjadrila, že z ich strany bolo všetko v poriadku a nedošlo k žiadnemu zlyhaniu. Dokazuje to aj video zo štartu, ktoré ukazuje štart, úspešné oddelenie stupňov a aj pristátie prvého stupňa.

Problém mal nastať na strane spoločnosti Northrop Grumman, ktorá pre túto misiu poskytla vlastný adaptér, ktorý mal satelit oddeliť od rakety. Pravdepodobne tak došlo k jeho zlyhaniu a satelit sa tak nedokázal oddeliť a zhorel v atmosfére.

Nenechaj si ujsť!
Falcon Heavy je na štartovacej rampe! SpaceX zverejnil nádherné zábery

Ovplyvní to Falcon Heavy?

V konečnom dôsledku to však môže vrhať zlé svetlo na spoločnosť SpaceX. Aj keď sa zdá, že za túto chybu nenesú zodpovednosť, môže to vytvoriť prekážku pre ďalších záujemcov, ktorí mali záujem o jej služby. Konkurencia je v tomto smere veľká a a predstavuje ju najmä spoločnosť ULA, ktorú prevádzkujú spoločne Boeing a Lockheed Martin. Je otázne aj to, či bude mať posledná misia SpaceX nejaký vplyv na pripravovaný štart najväčšej rakety súčasnosti – Falcon Heavy.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
71%
Chcem to
0%
Mám to
14%
Nepáči sa mi to
14%
Neznášam to
0%
O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou
 • Ivann

  Tak im treba, pekne im to doprajem a všetkým zbrojárskym firmám a tajnostkárom. Schováva sa a tají len ten, kto má špinavé úmysly.

 • Michal Baška

  Jasné stratil sa…
  Kto tomu má uveriť keď je to prísne tajný projekt?
  Veď je to do očí bijúce.
  A ešte na ich vlastnom oddeľovacom adaptéry, aby ani Space X netušilo kedy a ako sa oddelí satelit. (určite im tam nedovolili namontovať kamery ani senzory pre overenie správnej funkcie.)
  Klasický krycí manéver aby sa zakryl pravý účel misie.

 • roman

  tak stratil sa alebo nie? lebo raz pisete ze sa stratil a potom ze sa „vraj“ stratil, tak si to rozmyslite. A video zo startu nedokazuje nic. Ak fakt islo o chybu pri oddeleni, tak tato cast na videu vobec nebola a video tak nema co potvrdzovat