Včera sa uskutočnil ďalší štart rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Na obežnú dráhu mala vyniesť tajné zariadenia pod názvom Zuma. Podľa najnovších správ to ale vyzerá, že misia skončila neúspechom a satelit za niekoľko miliárd dolárov sa stratil.

Nakoľko ide o tajný projekt, veľa informácií o ňom nevieme. Má ísť však o doteraz najcennejší náklad, aký spoločnosť vyniesla. Zákazníkom je americká zbrojárska spoločnosť Northrop Grumman a predpokladá sa, že ide o vojenský komunikačný prostriedok, či dokonca o špionážny satelit.

SpaceX vraj nepochybila

Prvý štart rakety Falcon 9 v tomto roku skončil neúspechom. Aj keď sa podaril štart, ako aj úspešné pristátie prvého stupňa rakety, satelit Zuma sa nakoniec nedostal na obežnú dráhu Zeme. Predpokladá sa, že došlo k zlyhaniu oddelenia od rakety, následkom čoho zariadenie spadlo späť na Zem a zhorelo v atmosfére spoločne s druhým stupňom. Potvrdzujú to portály The Wall Street Journal či TechCrunch. Spoločnosť SpaceX sa však vyjadrila, že z ich strany bolo všetko v poriadku a nedošlo k žiadnemu zlyhaniu. Dokazuje to aj video zo štartu, ktoré ukazuje štart, úspešné oddelenie stupňov a aj pristátie prvého stupňa.

Problém mal nastať na strane spoločnosti Northrop Grumman, ktorá pre túto misiu poskytla vlastný adaptér, ktorý mal satelit oddeliť od rakety. Pravdepodobne tak došlo k jeho zlyhaniu a satelit sa tak nedokázal oddeliť a zhorel v atmosfére.

Nenechaj si ujsť!
Falcon Heavy je na štartovacej rampe! SpaceX zverejnil nádherné zábery

Ovplyvní to Falcon Heavy?

V konečnom dôsledku to však môže vrhať zlé svetlo na spoločnosť SpaceX. Aj keď sa zdá, že za túto chybu nenesú zodpovednosť, môže to vytvoriť prekážku pre ďalších záujemcov, ktorí mali záujem o jej služby. Konkurencia je v tomto smere veľká a a predstavuje ju najmä spoločnosť ULA, ktorú prevádzkujú spoločne Boeing a Lockheed Martin. Je otázne aj to, či bude mať posledná misia SpaceX nejaký vplyv na pripravovaný štart najväčšej rakety súčasnosti – Falcon Heavy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom