Americká spoločnosť SpaceX, preslávená predovšetkým špičkovými raketami a transportom astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, sa chystá podstúpiť neuveriteľné riziko.

Počas vôbec prvého štartu rakety Starship sa pokúsia o zachytenie jej prvého stupňa do obrovských ramien štartovacej rampy, informuje Teslarati.

Dáta sú dáta

Termín debutového orbitálneho letu najväčšej rakety v ľudskej histórii zatiaľ známy nie je.

Starship mala, aspoň podľa Muska, letieť už tento mesiac, avšak oveľa realistickejší je august – aj to za predpokladu, že pôjdu všetky testy hladko, čo sa zatiaľ nedeje. Pri poslednom veľkom teste došlo k poriadnemu výbuchu pod prvým stupňom, známym ako Super Heavy so sériovým označením Booster 7.

Práve Super Heavy chce spoločnosť SpaceX počas prvého letu zachytiť do obrovských ramien na štartovacej rampe, ktoré sú používané aj na manipuláciu so stupňami a ich spojenie.

Cieľom celého experimentu je zbaviť oba stupne pristávacieho ústrojenstva v podobe nôh, ktoré zvyšujú hmotnosť a miesto toho ich zachytávať za mrežové plutvy (na prvom stupni) a krídla (na druhom stupni).

Elon Musk/Twitter

Tento plán vyplýva z dokumentov, ktoré spoločnosť podala na Federálnu komunikačnú komisiu. Podľa nich môže prvý stupeň dosadnúť na hladinu mora alebo pristáť tak, ako to firma plánuje už dlhšiu dobu.

Jedná sa síce o rizikový manéver, avšak z istého hľadiska dáva tento krok zmysel.

Riziko neklesne

Ak Booster 7 svoju misiu zvládne, vynesie Starship na suborbitálnu dráhu a začne sa vracať, dáva zmysel pokúsiť sa o jeho zachytenie. SpaceX totiž potrebuje dáta a bez skúšania tento manéver nezvládne rovnako, ako by bez viacerých pokusov nedokázal pristáť prvý stupeň Falcon 9 či nedávno samotná Starship.

Ak sa o zachytenie pokúsia až pri ďalšej misii, nebude riziko poškodenia štartovacej rampy o nič nižšie. V prípade úspechu môže firma navyše oveľa lepšie preskúmať celý stroj a zblízka sa pozrieť na prípadné nedostatky, ktoré je nutné odstrániť.

Teoreticky je možné Booster 7 opakovane použiť pri ďalšej misii, avšak firma už má v rukách takmer hotový ďalší prototyp a na ten aktuálny sa v budúcnosti spoliehať nemusí.

Elon Musk/Twitter/Úprava redakcie

Vo vývoji sa aj naďalej nachádzajú raketové motory Raptor 2, ktorých 33 poháňa Super Heavy a nie je zatiaľ jasné, či sú v dostatočne pokročilom štádiu na to, aby zvládli prežiť viacero letov. Navyše nie je ešte vždy jasné, či dokáže Booster 7 letieť – kvôli nedávnemu výbuchu môže byť poškodený a potrebuje podrobnú revíziu motorov a konštrukcie. Nejedná sa pritom o prvé poškodenie prototypu ešte pred letom.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP